Esther Dyson - prezes Edventure, guru Internetu

Urodziła się w Szwajcarii w 1951 r. Jej ojcem był Freeman Dyson, znany astrofizyk.

Urodziła się w Szwajcarii w 1951 r. Jej ojcem był Freeman Dyson, znany astrofizyk.

Esther Dyson - prezes Edventure, guru Internetu
Po studiach ekonomicznych na Uniwersytecie Harvarda, pracowała jako reporter w Forbes. Następnie była analitykiem rynku komputerowego dla firm maklerskich - New Court Securities i Oppenheimer and Co.

Właśnie wtedy rozpoczęła się jej przygoda ze światem nowych technologii. W 1983 r. odkupiła Rosen Electronic Newsletter, który po przemianowaniu na Release 1.0 stał się opiniotwórczym miesięcznikiem, analizującym możliwości nowych technologii. W połowie lat 80. Release zniknął z rynku, a Esther Dyson kierowała zespołem Computer Industry Daily (CID) - ekskluzywnego dziennika należącego do Ziff-Davis, który jednak nie odniósł sukcesu. Release powrócił po upadku CID, a Esther Dyson mogła znów zająć się tym, w czym czuje się najlepiej, czyli wyszukiwaniem wschodzących technologii i wschodzących firm. Pod koniec lat 80. Esther Dyson skierowała zainteresowania w stronę państw naszej części Europy.

Chętnie inwestowała w regionie i dzieliła się doświadczeniem z firmami z Polski, Czech, Węgier i Rosji. Z Polską związała ją przyjaźń z Markiem Carem, zmarłym tragicznie, jednym z pionierów polskiego Internetu, któremu dedykowała swoją książkę "Wersja 2.0 - przepis na życie w epoce cyfrowej". Najważniejszym przedsięwzięciem, w które zaangażowała się Esther Dyson w naszym kraju, jest Polska Online, firma - usługodawca internetowy.

Jest miłośniczką pływania, "swatką" niezliczonej liczby przedsięwzięć internetowych. Jako jedna z nielicznych kobiet zabiera głos w sprawach rozwoju Internetu. W 1998 r. została wybrana szefem ICANN - światowego rządu internetowego. Funkcję tę piastowała do listopada ub.r.