Era: rusza Blue Connect

Polska Telefonia Cyfrowa uruchamia oficjalnie Blue Connect - usługi bezprzewodowego dostęp do internetu poprzez UMTS, EDGE/GPRS oraz WLAN świadczone w zależności od ich dostępności na terenie kraju. PTC reklamuje je pod hasłem "Uwolnij się", zapewniając, że Blue Connect to najszybszy, bezprzewodowy internet w Polsce.

Era: rusza Blue Connect

Operator od dawna informował o rozpoczęciu testów rozwiązań trzeciej generacji i najwyraźniej postawił na szybki dostęp do sieci. Opłata miesięczna za BlueConnect to 99 zł netto czyli 120,78 zł z VAT niezależnie od czasu trwania połączenia oraz ilości przesłanych danych. Do tego konieczny jest jeszcze zakup taryfy DATA - miesięczny abonament kosztuje 36,60 zł co łącznie daje 157,38 zł brutto. Minuta połączenia krajowego wynosi 77 gr. brutto, za wysłanie SMS-a krajowego 20 gr. brutto. W celu korzystania z usługi należy zaopatrzyć się w specjalną kartę PCMCIA instalowaną w laptopie, która umożliwia połączenie z internetem. Promocyjnie PTC oferuje modem Sony Ericsson GC79, obsługujący połączenia WLAN/GPRS za 1,22 zł. Inna propozycja to karta Option Globetrotter Combo WLAN/EDGE/GPRS kosztuje 242 zł. Za 364 zł brutto Era oferuje kartę Merlin U530 firmy Novatel Wireless pracującą w sieci UMTS/GPRS kierowaną głównie do posiadaczy laptopów z obsługą WLAN. W zestawie znajduje się także karta SIM oraz aplikacja Blue Connect Manager, która inicjuje najszybszą w danym miejscu możliwą prędkość w zależności od dostępnej sieci PTC. Dla użytkowników komputerów przenośnych bez wbudowanej karty Wi-Fi operator proponuje kartę Option GlobeTrotter Fusion UMTS/GPRS/WLAN za ok. 610 zł.

Jaka prędkość

Era: rusza Blue Connect

Oferowane przez Erę kart obsługujące WLAN są zgodne ze standardem 802.11 g, zapewniają więc transfer do 54 Mb/s (nominalnie). W zasięgu sieci UMTS wyniesie on 384 Kb/s. Z testów wynika, że średnia prędkość waha się w granicach 180 - 270 Kb/s. W przypadku EDGE - jest to średnio 115 Kb/s, natomiast GPRS - 53,6 Kb/s. Zanim jeszcze wystartowała, nowa usługa Ery została okrzyknięta "konkurencją dla Neostrady". Faktycznie dla użytkowników będących w ciągłym ruchu Blue Connect może stanowić dosyć atrakcyjną alternatywę usługi TP i ofert innych operatorów. Szkoda jednakże, że PTC przewidziała tak niskie limity transferu danych. Po przekroczeniu 2 GB transfer spada do prędkości GPRS, czyli nieco ponad 53 Kb/s. Regulamin określa to w dosyć dyplomatyczny sposób - "...operator zastrzega sobie prawo do zmiany parametrów technicznych świadczonej usługi po przekroczeniu 2 GB transferu w danym cyklu rozliczeniowym."

Z wykorzystaniem otrzymanej od operatora karty SIM z aktywowaną taryfą DATA można także wykonywać tradycyjne połączenia głosowe i wysyłać SMSy.

Niedawno, Polska Telefonia Cyfrowa poinformowała, że wraz z McDonald's Polska uruchomi punkty bezprzewodowego dostępu do sieci. Do końca roku ich liczba sięgnie 100, zaś docelowo hotspoty zostaną uruchomione we wszystkich lokalach należących do sieci (200 restauracji). Ponadto na liście punktów WLAN w sieci ERA znajduje się 71 lokalizacji.

Pierwszym operatorem, który uruchomił komercyjnie usługi UMTS był Polkomtel. Podczas niedawnej konferencji prasowej wiceprezes spółki Mirosław Bielicki, powiedział, że od czasu uruchomienia sieci UMTS skorzystało z niej kilka tysięcy osób. W tym roku zapowiada ekspansję UMTS w kilku największych miastach Polski. Telefonia trzeciej generacji w sieci Centertel pojawi się w połowie roku - zapowiadają przedstawiciele firmy.