Era: przymiarka do UMTS

Siemens na mocy porozumienia z Polską Telefonią Cyfrową dostarczy operatorowi rozwiązania do budowy sieci UMTS. Umowa jaką w wyniku wielomiesięcznych negocjacji zawarły PTC i Siemens dotyczy regionu warszawskiego, gdzie usługi 3G będą dostępne w pierwszej kolejności. Nie oznacza to jednakże, że Era już wkrótce wprowadzi je do swojej oferty.

„Gotowe rozwiązanie trzeciej generacji PTC prezentowała już blisko 3 lata temu. Jeśli chodzi o komercyjne uruchomienie usług UMTS na razie nie określamy konkretnych terminów. Ich wdrożenie wymaga sporych nakładów finansowych, a popyt jest trudny do określenia. Obserwujemy jednak coraz większe zainteresowanie bardziej zaawansowanymi usługami – z Era Omnix korzysta już ok. 150 – 200 tys. klientów miesięcznie. Wielkość ta uwzględnia użytkowników, którzy w ciągu miesiąca zalogowali się do serwisu przynajmniej 2 razy. Ponadto dziennie w sieci przesyłanych jest 10 tys. MMS-ów” – powiedział Antoni Mielniczuk, dyrektor departamentu spraw publicznych i komunikacji w PTC.

W pozostałych trzech regionach na jakie organizacyjnie dzieli się obszar działania Ery (Gdańsk, Poznań, Katowice), prowadzone będą osobne procedury wyboru dostawcy infrastruktury. Siemens jest jednym z trzech głównych partnerów PTC, obok Ericssona i Alcatela. W listopadzie Siemens i Polska Telefonia Cyfrowa zawarły ramową umowę dotyczącą współpracy przy wdrażaniu nowych usług dla klientów biznesowych. Siemens będzie także dostawcą sprzętu na potrzeby sieci 3G budowanej przez T-Mobile w Czechach.