Era AIR-a

W poniedziałek, 25 lutego, miała miejsce premiera pierwszej pełnej wersji środowiska uruchomieniowego aplikacji webowych w trybie offline - Adobe Integrated Runtime 1.0. Producent równocześnie udostępnił finalne wydanie numer 3 platformy do tworzenia aplikacji internetowych z bogatym interfejsem użytkownika, Flex.

Przypomnijmy, iż za pomocą Adobe Integrated Runtime można uruchamiać na komputerze lokalnym aplikacje internetowe stworzone np. we Flashu, z wykorzystaniem technologii AJAX bądź Flex. Kod danej aplikacji zostaje niejako "owinięty" w środowisko AIR, a następnie przesłany do komputera lokalnego. Środowisko AIR należy tylko zainstalować na komputerze. Kevin Lynch, Chief Technology Office w Adobe, poinformował, że od momentu udostępnienia technologii w beta testach (co stało się w czerwcu ubiegłego roku) AIR został pobrany setki tysięcy razy.

AIR, początkowo znany pod nazwą kodową Apollo, wywodzi się z opracowanej jeszcze w 2003 r. przez Macromedię platformy Macromedia Central (było to środowisko pozwalające uruchamiać aplikacje we Flashu offline, bez konieczności ciągłego komunikowania się z serwerem - poprawiało to szybkość ich działania).

Oficjalnie zaprezentowano również kilka aplikacji współpracujących z AIR-em, w tym eBay Desktop oraz AOL Top 100 Videos. Pierwsza z nich to menedżer aukcji w serwisie eBay, druga - widget umożliwiający oglądanie filmów z serwisu AOL. Wkrótce nastąpi oficjalna prezentacja kolejnych, w tym NASDAQ Market Replay (pomocnik gracza giełdowego). Technologia AIR wykorzystywana jest już także przez Deutsche Bank, Yahoo! i The New York Times Company.

Środowisku Adobe Integrated Runtime poświęcono wiele miejsca podczas ubiegłorocznych konferencji Adobe MAX. Poszczególne sesje poświęcone były bezpieczeństwu i tworzeniu takich aplikacji z użyciem Dreamweavera bądź Flasha CS3. Prezentowano też w praktyce wybrane przykłady aplikacji AIR (więcej informacji na temat tworzenia takich programów znaleźć można na stronie Adobe AIR Developer Center).

Wymagania systemowe środowiska AIR są następujące:

Windows:

- procesor 1 GHz lub szybszy

- system Windows 2000 SP4, XP SP2, Vista

- pamięć RAM: 512 MB

Mac OS X:

- procesor PowerPC G4 1 GHz lub szybszy, Intel Core Duo 1,8GHz lub szybszy

- system Mac OS X 10.4.9 lub nowszy

- pamięć RAM: 512 MB

AIR obecnie dostępne jest w angielskiej wersji językowej. Plik instalacyjny Air 1.0 dostępny jest do pobrania ze strony internetowej koncernu.

Więcej informacji: Adobe

Aktualizacja: 26 lutego 2008 14:52

Adobe zamierza rozszerzyć dostępność platformy AIR (Adobe Integrated Runtime) na systemy operacyjne z rodziny Linux jeszcze w tym roku, obiecał dyrektor techniczny koncernu, Kevin Lynch. Obecnie środowisko w wersji przystosowanej z "pingwinami" znajduje się w fazie alfa, a producent otwarcie zachęca użytkowników Linuksa do współpracy i testów.

Tymczasem Microsoft powątpiewa w to, czy umożliwienie aplikacjom webowym działania poza ramami przeglądarki internetowej jest całkowicie bezpieczne. Zarzuty te odpiera Michele Turner, wiceprezes Adobe: "AIR posiada modyfikacje zapewniające bezpieczne działanie aplikacji." Nie jest tak, że wszystko działa na pulpicie komputera poza jakąkolwiek kontrolą, przekonuje Turner i dodaje, że aplikacje AIR funkcjonują w oparciu o ten sam model bezpieczeństwa, co każdy plik wykonywalny. Ponadto są one podpisywane przez developera.

Microsoft w piątek udostępnił wersję beta drugiego wydania wtyczki Silverlight służącej do prezentacji bogatych aplikacji internetowych z poziomu przeglądarki internetowej (a znanego dotychczas jako Silverlight 1.1). O ile w wydaniu oznaczonym numerem 1, które udostępniono na początku września 2007, bardziej skupiano się na odtwarzaniu wideo, wersja 2 dodaje funkcjonalności platformy .Net. Wersja Beta 1 Silverlight 2 zawiera środowisko Windows Presentation Foundation UI do budowy aplikacji RIA. Do korzystania z wtyczki nie jest wymagane używanie Internet Explorera.