Equant traci

Equant, duński dostawca serwisów sieciowych dla telekomunikacji, zanotował 42,7-proc. wzrost przychodów w 2000 r. i stratę netto w wysokości 108,3 mln USD. Spowodowały ją głównie wydatki związane z restrukturyzacją i inwestycjami.

Equant, który prawdopodobnie zostanie kupiony przez France Telecom, oświadczył, że ogólne spowolnienie wzrostu gospodarczego nie wpłynęło na wyniki firmy w ciągu dwóch pierwszych miesięcy br. Equant oczekuje wzrostu przychodów w I kw. br. o 40% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Zdaniem Didier Delepine, dyrektora wykonawczego Equanta, marża zysku spółki podniesie się po podpisaniu umowy z France Telecom, które ma nastąpić w czerwcu br. Wtedy firma przejmie pełną kontrolę nad siecią, którą w tej chwili dzieli z France Telecom i Global One. Dzięki temu będzie w stanie obniżyć swoje koszty.

Didier Delepine oświadczył również, że po połączeniu z FT oczekuje osiągnięcia przychodów powyżej 3 mld USD jeszcze w 2001 r.

Equant w 2000 r. osiągnął przychód na poziomie 1,5 mld USD, a rok wcześniej 1,05 mld USD. Zdaniem przedstawicieli firmy wyniki te odzwierciedlają wysoki popyt na usługi szybkiego przesyłu danych. Equant w ub. r. wydał na inwestycje 269 mln USD, w 2001 r. - 229 mln USD na zakup 49% udziałów w Radianz, joint-venture Reutera.

<i>Źródło: Financial Times</i>