Energis wycofa się z kontynentu

Energis Plc, jeden z dwóch głównych udziałowców w Energis Polska, planuje wycofać się z finansowania swoich europejskich oddziałów. Polski operator również spodziewa się w najbliższym czasie zmniejszenia zaangażowania finansowego przez brytyjską spółkę.

Energis Plc, brytyjska grupa telekomunikacyjna, popadła w kłopoty finansowe. Wczoraj akcje spółki spadły o 70% na skutek informacji, iż banki które udzieliły operatorowi pożyczki w wysokości 1 mld USD, mogą zażądać jej zwrotu. Aby zachować płynność finansową, Energis Plc rozważa sprzedaż swoich europejskich niedochodowych spółek zależnych, m.in. w Holandii, Niemczech i innych krajach. W Wielkiej Brytanii redukcja kosztów przełoży się na zwolnienie 400 pracowników spółki.

W zeszłym miesiącu Energis Plc zaskoczyła rynek swoimi prognozami finansowymi. Spółka posiadająca długi o wartości 1,7 mld USD poinformowała, że może sobie nie poradzić ze spłatą bankowej pożyczki w wysokości 1,04 mld USD. Jeśli firma do końca marca br. (koniec roku finansowego Energis Plc) nie spłaci pożyczki, to banki mogą po tym okresie zażądać jej natychmiastowego uregulowania. Energis poprosił banki o złagodzenie warunków kredytu, odpowiedź spodziewana jest w ciagu 3 najbliższych tygodni.

Spółka Energis Polska, której udziałowcami są Energis Plc i National Grid (posiadając równo po 48,75% udziałów) oraz PKP z 2,5-procentowym udziałem, nie obawia się, że sytuacja Energis Plc zagrozi jej działalności. "Sprzedaż przez Energis Plc europejskich spółek została zapowiedziana jedynie w stosunku do podmiotów w pełni zależnych od brytyjskiego operatora. My nie jesteśmy 100-procentową wartością Energis Plc. Decyzje co do przyszłości spółek joint-venture i ewentualnej zmiany w nich struktury właścicielskiej nie zostały podjęte" - wyjaśnia Marzena Rogalska, rzecznik prasowy Energis Polska.

Rzeczniczka polskiej spółki dodała, iż oświadczenie Energis Plc o planach zbycia udziałów w zależnych podmiotach, oznacza dla Energis Polska zmniejszenie zaangażowania finansowego ze strony brytyjskiego operatora. Nie obejmuje natomiast zaangażowania merytorycznego w postaci marki, know-how i dostępu do sieci teleinformatycznej.

"Na ten rok obrachunkowy mamy zagwarantowane finansowanie. W grudniu ub.r. otrzymaliśmy pożyczkę od Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 125 mln euro. Problemy brytyjskiej spółki nie przełożą się w chwili obecnej na naszą działalność operacyjną. W okresie długofalowym niewykluczone jest, że Energis Plc będzie chciał ograniczyć swoje zaangażowanie kapitałowe w naszą firmę, ale teraz jest za wcześnie, by na ten temat spekulować. Zresztą, zaangażowanie finansowe ze strony National Grid dotychczas było większe niż Energis Plc" - tłumaczy M. Rogalska.

Do tej pory Energis Polska zainwestował około 150 mln USD w budowę ogólnopolskiej sieci światłowodowej o łącznej długości oraz Internetowego Centrum Danych w Piasecznie pod Warszawą. W ciągu najbliższych 2 lat Energis ma w planach inwestycje o wartości kolejnych 150 mln USD.