Energis wchodzi na niemiecki rynek

Brytyjskie Energis przejmie za 719 mln dolarów 75% akcji Isionu - czołowej niemieckiej firmy hostingowej.

Ision jest jedną z największych niemieckich firm tego typu, zatrudniającą 900 pracowników. Firma obsługuje największe niemieckie korporacje, wśród jej klientów są takie potęgi jak Deutsche Bank i Axel Springer. Na serwerach Isionu znajduje się 35% najważniejszych witryn internetowych w Niemczech, które notują łącznie 23% odsłon w niemieckim Internecie. Ision przewiduje przychód w tym roku na poziomie 87 mln dolarów.

Mimo tych osiągnięć akcje Isionu zniżkowały, tak jak cała giełda Neuer Markt, w mijającym roku i potaniały ze 129 do ok. 50 euro. Dzięki temu Energis mogło zaproponować posiadaczom akcji cenę nawet o 10% wyższą od bieżącego kursu. Największy pakiet akcji Isionu sprzedaje szwajcarski konglomerat internetowy - Distefora, który założył i wypromował niemiecką firmę.

Energis jest jednym z największych na wyspach dostawców usług telekomunikacyjnych dla przedsiębiorstw. Dyrektor generalny Energis, Mike Grabin, powiedział, że przejęcie Isionu, to „kolejny krok na drodze, której celem jest zdobycie przez Energis pozycji czołowego dostawcy rozwiązań informatycznych i internetowych w Europie”. Od zeszłego roku Energis jest obecne w Polsce, gdzie utworzyło wraz z PKP i PTO Centralą spółkę joint venture, która zajmuje się usługami telekomunikacyjnymi.