Empik 'Cyfrosfera': multimedialne kioski z muzyką i filmami DVD

W warszawskim Empiku Megastore "Junior" przy ul. Marszałkowskiej odbyła się wczoraj premiera 'Cyfrosfery' - multimedialnych kiosków, w których klienci mogą zakupić i skopiować wybrane utwory muzyczne na płyty CD oraz wypożyczać filmy DVD. Dodatkowo ofertę 'Cyfrosfery' poszerza specjalny fotolab dla entuzjastów fotografii cyfrowej i punkt bankowości detalicznej mBanku.

Empik 'Cyfrosfera': multimedialne kioski z muzyką i filmami DVD

Empik Cyfrosfera - kioski multimedialne z muzyką i wypożyczalnia DVD

Na otwartą w Empik Megastore Junior 'Cyfrosferę' składa się w sumie 5 kiosków multimedialnych: 2 obsługują zakupy muzyki, 2 stanowią wypożyczalnię DVD, zaś ostatni służy jako terminal rozrywkowy (logosy, dzwonki, gry Java dla telefonów komórkowych). Znajdzie się również coś dla entuzjastów fotografii cyfrowej, którzy mogą przyjść z własną kartą pamięci, samodzielnie dokonać podstawowej obróbki i zamówić w specjalnym fotolabie odbitki lub zapis zdjęć na nośnik CD.

Empik 'Cyfrosfera': multimedialne kioski z muzyką i filmami DVD

Kiosk muzyczny w Cyfrosferze

Zdecydowanie największym zainteresowaniem pierwszych odwiedzających 'Cyfrosferę' cieszyły się kioski o nazwie "Nagrywanie CD". Przy ich pomocy można utworzyć własną składankę z dostępnych w bazie utworów muzycznych, a następnie nagrać je na płytę CD w formie kompilacji w formacie Audio-CD. Dodatkowo możemy do niej dobrać okładkę oraz odpowiedni opis. W tej chwili w muzycznych zasobach 'Cyfrosfery' znajduje się ponad 5500 utworów (głównie z wytwórni BMG Poland) w formacie WAVE, skatalogowanych według gatunków. Każdego z nich przed umieszczeniem w naszej kompilacji możemy wysłuchać przy pomocy dołączonych do kiosku

. Na specjalnym liczniku po prawej stronie (stronie kompilacji) widnieje czas, jaki zajmują utwory oraz łączna cena kompilacji. Po zapełnieniu płyty i dobraniu okładki oraz opisu, kiosk drukuje kwitek, z którym udajemy się do punktu obsługi i tam po maksymalnie 30 minutach odbieramy gotową płytę. Cena za gotową kompilację jest uzależniona od repertuaru, jaki się na niej znajdzie:

- 1 utwór zagraniczny: 3,99 PLN

- 1 utwór zagraniczny (klasyka muzyki rozrywkowej): 1,99 PLN

- 1 utwór polski: 2,49 PLN

Empik 'Cyfrosfera': multimedialne kioski z muzyką i filmami DVD

Duplikator do nagrywania CD w Cyfrosferze

Dodatkowo po 31 sierpnia będziemy musieli doliczyć do całkowitego kosztu płyty 9,99 PLN za pudełko, okładkę oraz oczywiście nośnik – płytę CD. Jak dowiedzieliśmy się od Sławomira Woźniczki - Dyrektora Działu Muzyki Empiku, po powiększeniu muzycznych zasobów Cyfrosfery do 50000 utworów, planowane jest zaimplementowanie technologii ochrony cyfrowych praw autorskich DRM, która ma zapobiec dalszemu, nieautoryzowanemu kopiowaniu i redystrybucji muzyki. Wybór formatu WAVE gwarantuje zdaniem Dyrektora Działu Muzyki Empiku możliwie najwyższą jakość utworów zapisanych na płycie CD.

Empik 'Cyfrosfera': multimedialne kioski z muzyką i filmami DVD

Ekran kiosku wypożyczalni DVD w Cyfrosferze

Oferta wypożyczalni filmów DVD obejmuje obecnie około 500 tytułów. W dwóch, dostępnych w 'Cyfrosferze' kioskach "Wypożyczalnia DVD" możemy przeszukiwać bazę filmów według aktora, tytułu lub gatunku. Do każdej pozycji w wypożyczalni obejrzymy również zwiastun oraz przeczytamy stosowny opis. A oto ile przyjdzie nam zapłacić za wypożyczenie DVD w 'Cyfrosferze' na okres standardowy (1 dzień):

- opłata podstawowa (nowość, hit): 9,99 PLN

- oplata podstawowa (katalog): 5,99 PLN

- opłata za 1 dzień przetrzymania (nowość, hit): 9,99 PLN

- opłata za 1 dzień przetrzymania (katalog): 5,99 PLN

Do 31 sierpnia obowiązuje w wypożyczalni DVD cennik promocyjny, w którym okres standardowy (wypożyczenie filmu) to 2 dni, a wypożyczenie pierwszego filmu kosztuje 1 PLN. Jak powiedziała nam Krzysztofa Kowalczyk - szefowa Empik Megastore Junior: "Jest to pierwszy tego typu punkt w Polsce i jeszcze bardzo świeża inicjatywa. Prowadzimy obecnie rozmowy z największymi wytwórniami, które chcemy namówić na udostępnienie swoich zasobów w 'Cyfrosferze'. Zobaczymy jak nasi klienci przyjmą ten pomysł i w zależności od zapotrzebowania, prawdopodobnie będziemy uruchamiać kolejne takie punkty w innych sklepach sieci Empik Megastore".