"Email? To dobre dla zgredów!"

Tak przynajmniej twierdzą amerykańskie nastolatki. Wynika tak z badań opublikowanych przez Pew Internet & American Life Project. Młodzi ludzie wolą porozumiewać się między sobą przez komunikatory internetowe.

Badania przeprowadzone zostały przez Pew Internet & American Life Project - centrum badań nad społecznym wpływem Internetu na mieszkańców USA, pod koniec zeszłego roku, ale ich wyniki opublikowano dopiero w tym tygodniu. Wynika z nich, że użytkownicy Internetu w wieku od 12 do 17 lat wykorzystują pocztę elektroniczną jako dobre narzędzie do komunikowania się z dorosłymi. W kontaktach między sobą zdecydowanie bardziej wolą porozumiewać się za pomocą komunikatorów internetowych. Mimo tego do korzystania z e-maili przyznaje się 90% ankietowanych nastolatków.

Raport wskazuje, że z komunikatorów korzysta 75% nastolatków i 42% dorosłych posiadających dostęp do Internetu. Prawie jedna czwarta z przebadanych 1100 nastolatków powiedziała, że komunikatory wykorzystuje do przesyłania odnośników do stron internetowych lub zdjęć swoim znajomym. Jedna trzecia wysyłała filmy i muzykę. Wśród dorosłych odsetek ten był dużo niższy.

Zwiększyła się też liczba młodzieży, która ma dostęp do Internetu. Dziewięciu na dziesięciu amerykańskich nastolatków posiada dostęp do Sieci, podczas gdy w 2000 r. dostęp ten miało 74 % przedstawicieli młodego pokolenia.