Elastyczne ekrany w drodze na e-czytnik

Tajwański Instytut Badania Technologi Przemysłowej (ITRI) podał, że elastyczne, cieńkie jak papier 10-calowe i mniejsze wyświetlacze AMOLED z ekranem dotykowym są już gotowe. Niebawem trafią na linie produkcyjne w Tajwanie i Korei Południowej.

Uniesienie 30-mikrometrowego wyświetlacza było nie lada problemem. Badacze posłużyli się technologią "tajwańskich naleśników" - warto to zobaczyć, w artykule linkujemy do filmu.

Zobacz też:

ITRI opracowało proces produkcyjny, a firma AU Optronics przygotowuje się do masowej produkcji - mówi John Chen, dyrektor generalny Centrum Technologii Wyświetlania ITRI - Proces produkcyjny nie wymaga użycia nowych technologii, przez co nie będzie ona zbyt kosztowna.

Elastyczne wyświetlacze z Tajwanu będą mogły znaleźć zastosowanie np. w telefonach komórkowych, przenośnych ekranach umieszczanych na ubraniach lub zwijanych ekranach służących do wyświetlania wiadomości i reklam.

Obecnie jednak, celem projektu jest stworzenie bardziej odpornego, elastycznego e-czytnika dla szkół. Problemem jest na razie funkcjonalność ekranu dotykowego, ale ITRI rozpoczyna już współprace z firmą specjalizującą się w tej dziedzinie.

Licencja na nową technologię jest już w posiadaniu dwóch firm z Tajwanu i Korei Płd. (prawdopodobnie Samsunga lub LG). Chen mówi, że ITRI nie przyznaje licencji na wyłączność, więc technologia może trafić do wielu różnych urządzeń.

Cena wyświetlaczy nowej generacji powinna być dość niska. Do ich produkcji używa się mniejszej liczby materiałów. Możliwości wyświetlacza prezentuje film na YouTube.