Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Eksperymentalna sieć botnet pomoże zapobiegać atakom DDoS i rozsyłaniu spamu

Zespół informatyków kanadyjskich oraz francuskich zbudował eksperymentalną sieć botnet, w skład której weszło wiele komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Eksperyment ma symulować ataki typu DDoS oraz rozsyłanie spamu, aby poznać ich mechanizmy działania i opracować metody obrony przed tego rodzaju zagrożeniami.

Sieci botnet służą cyberprzestępcom do przeprowadzania zmasowanych ataków na wybrane portale i serwery WWW, i jak dotąd informatykom nie udało się opracować skutecznych metod przeciwdziałania tego typu praktykom.

Jest to bardzo trudne, gdyż sieci takie składają się często z kilkudziesięciu tysięcy, a niekiedy nawet kilkuset tysięcy komputerów rozproszonych po całym świecie - zainfekowanych wcześniej złośliwym oprogramowaniem, które służy do przeprowadzania ataków DDoS, rozsyłania spamu czy instalowania na innych komputerach programów typu spyware.

Informatycy przeprowadzili symulację działania botnetu typu Waledac, który dał się w zeszłym roku we znaki wielu użytkownikom internetu. Szacuje się, że botnet Waledac miał w szczytowym okresie działania do dyspozycji ok. 90 tys. zainfekowanych komputerów PC i mógł generować w ciągu dnia 1,5 mld wiadomości typu spam.

Informatycy użyli do zbudowania botnetu Waledac 3 tys. kopii systemu Windows XP i potężnego klastra składającego się z 98 serwerów pracujących na Ecole Polytechnique. Następnie obserwowano krok po kroku, w jaki sposób sieć botnet rozrastała się i infekowało kolejne komputery. Bazując na zebranych w ten sposób danych, naukowcy opracowali i przetestowali wiele narzędzi (takich jak np. "sybils" kontratakujące automatycznie botnet), które potrafią skutecznie zapobiegać takim atakom. W skład zespołu weszli informatycy pracujący w Ecole Polytechnique de Montreal, Nancy University (Francja) i Carlton University (Ottawa).