Ekspansja Siemensa

Siemens ogłosił, że zamierza kupić Efficient Networks, amerykańską firmę specjalizującą się w sieciach szerokopasmowego dostępu do Internetu, za 1,5 mld USD w gotówce.

Zakup jest częścią planu globalnej ekspansji Siemensa, jednak ta decyzja w najbliższym czasie negatywnie odbije się na wynikach finansowych koncernu.

Monachijski gigant zapowiedział, że udziałowcom Efficient Networks zaoferuje cenę 23,5 USD za akcję, czyli o 90% więcej niż wynosi rynkowa cena na Nasdaq (12,3 USD).

Zakup ma wzmocnić oddział Siemensa zajmujący się sieciami i przyczynić do zrealizowania zamiarów firmy, która chce zostać jednym z 3 największych na świecie dostawców sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu.

W oświadczeniu skierowanym do udziałowców stwierdził także, że ekspansja na rynku usług dostępowych i spowolnienie tempa wzrostu w sektorze telefonów komórkowych zmniejszy zyski firmy w najbliższej przyszłości. Mimo doraźnie negatywnego wpływu zakupu Efficient na dochody firmy, Heinrich von Pierer, dyrektor wykonawczy Siemensa, zapowiedział dwucyfrowy wzrost wysokości sprzedaży i zamówień w 2001 r.

Efficient Networks, którego sprzedaż wyniosła w 2000 r. 394 mln USD, specjalizuje się w tworzeniu sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla gospodarstw domowych.