Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Ekran wyboru przeglądarki w Polsce - Internet Explorer zawsze pierwszy

Microsoft zapowiedział wydanie poprawki dla polskiej wersji ekranu wyboru przeglądarki internetowej w Windows. Powód tej decyzji jest niebagatelny - na pierwszym miejscu okna zawsze wyświetla się Internet Explorer.

Ekran wyboru przeglądarki w Polsce - Internet Explorer zawsze pierwszy
Koncern wprowadził ekran wyboru przeglądarki w formie aktualizacji systemów operacyjnych Windows (XP, Vista i 7) w marcu 2010 r. Posunięcie to było rezultatem porozumienia zawartego z Komisją Europejską - Microsoft, chcąc uniknąć zarzutów o nadużywanie rynkowej pozycji, w grudniu ub r. zgodził się wyposażenie OS-ów w funkcję umożliwiającą wybór przeglądarki.

Wcześniej producenci przeglądarek konkurencyjnych skarżyli się, że dystrybucja systemu z wbudowaną przeglądarką (czyli Windows z Internet Explorerem) to przykład monopolistycznych praktyk, utrudniających zdrową konkurencję.

Okno wyboru, jak pamiętamy, oferuje wybór 12 przeglądarek ułożonych w losowej kolejności, z czego 5 - Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari i Opera - wyświetlanych jest jako pierwsze.

Problem w tym, że z tą losowością bywa różnie.

Została ona zakwestionowana już na przełomie lutego i marca br., gdy w niektórych serwisach pojawiły się sugestie, że przeglądarka Microsoftu dziwnym trafem częściej niż inne programy występuje w ekranie wyboru na piątej pozycji (czyli pierwszej od prawej strony).

Okazało się wówczas, że programiści Microsoftu popełnili prosty, niezamierzony błąd, polegający na nieprawidłowym użyciu funkcji JavaScriptu "Math.random()". Wyjaśnienie problemu zaprezentował w swoim blogu Rob Weir, programista IBM.

Kilka dni później Microsoft poprawił algorytm odpowiedzialny za kolejność wyświetlania ikon przeglądarek.

To nie koniec kłopotów z ekranem wyboru. R. Weir otrzymał bowiem ponowne zgłoszenie błędnego działania ekranu, dotyczące polskiej wersji Windows.

Okazuje się bowiem, że w kolejności wyświetlania przeglądarek nie zachodzą żadne zmiany (wystarczy odwiedzić polską wersję strony BrowserChoice.eu i przeładować ją kilka razy, aby samemu to stwierdzić). Na pierwszym miejscu pojawia się zawsze Internet Explorer, a za nim Firefox, Opera, Chrome i Safari (co ciekawe, program Apple, jak wynika z opisu na wspomnianej stronie, to wyszukiwarka)

Według programisty sedno problemu tkwi w błędzie JavaScriptu, związanym z niewłaściwą obsługą cudzysłowów w opisie jednej z przeglądarek. Skrypt natrafiając na błąd zaprzestaje randomizacji kolejności ikon.

Microsoft potwierdził istnienie błędu. Stosowna poprawka ma zostać udostępniona w ostatnim tygodniu kwietnia.