Ekran wyboru przeglądarki w Polsce - Internet Explorer zawsze pierwszy

Microsoft zapowiedział wydanie poprawki dla polskiej wersji ekranu wyboru przeglądarki internetowej w Windows. Powód tej decyzji jest niebagatelny - na pierwszym miejscu okna zawsze wyświetla się Internet Explorer.

Ekran wyboru przeglądarki w Polsce - Internet Explorer zawsze pierwszy
Koncern wprowadził ekran wyboru przeglądarki w formie aktualizacji systemów operacyjnych Windows (XP, Vista i 7) w marcu 2010 r. Posunięcie to było rezultatem porozumienia zawartego z Komisją Europejską - Microsoft, chcąc uniknąć zarzutów o nadużywanie rynkowej pozycji, w grudniu ub r. zgodził się wyposażenie OS-ów w funkcję umożliwiającą wybór przeglądarki.

Wcześniej producenci przeglądarek konkurencyjnych skarżyli się, że dystrybucja systemu z wbudowaną przeglądarką (czyli Windows z Internet Explorerem) to przykład monopolistycznych praktyk, utrudniających zdrową konkurencję.

Okno wyboru, jak pamiętamy, oferuje wybór 12 przeglądarek ułożonych w losowej kolejności, z czego 5 - Internet Explorer, Firefox, Chrome, Safari i Opera - wyświetlanych jest jako pierwsze.

Problem w tym, że z tą losowością bywa różnie.

Została ona zakwestionowana już na przełomie lutego i marca br., gdy w niektórych serwisach pojawiły się sugestie, że przeglądarka Microsoftu dziwnym trafem częściej niż inne programy występuje w ekranie wyboru na piątej pozycji (czyli pierwszej od prawej strony).

Okazało się wówczas, że programiści Microsoftu popełnili prosty, niezamierzony błąd, polegający na nieprawidłowym użyciu funkcji JavaScriptu "Math.random()". Wyjaśnienie problemu zaprezentował w swoim blogu Rob Weir, programista IBM.

Kilka dni później Microsoft poprawił algorytm odpowiedzialny za kolejność wyświetlania ikon przeglądarek.

To nie koniec kłopotów z ekranem wyboru. R. Weir otrzymał bowiem ponowne zgłoszenie błędnego działania ekranu, dotyczące polskiej wersji Windows.

Okazuje się bowiem, że w kolejności wyświetlania przeglądarek nie zachodzą żadne zmiany (wystarczy odwiedzić polską wersję strony BrowserChoice.eu i przeładować ją kilka razy, aby samemu to stwierdzić). Na pierwszym miejscu pojawia się zawsze Internet Explorer, a za nim Firefox, Opera, Chrome i Safari (co ciekawe, program Apple, jak wynika z opisu na wspomnianej stronie, to wyszukiwarka)

Według programisty sedno problemu tkwi w błędzie JavaScriptu, związanym z niewłaściwą obsługą cudzysłowów w opisie jednej z przeglądarek. Skrypt natrafiając na błąd zaprzestaje randomizacji kolejności ikon.

Microsoft potwierdził istnienie błędu. Stosowna poprawka ma zostać udostępniona w ostatnim tygodniu kwietnia.