Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

EMEA: 1,8 mln terminali UMTS

Z najnowszego podsumowania firmy analitycznej Canalys, wynika, że sprzedaż terminali przystosowanych do pracy w sieciach trzeciej generacji sięgnęła 3 proc. ogólnej liczby sprzedanych aparatów czyli 1,8 mln szt. Liderem tej kategorii w regionie EMEA jest LG, który kontroluje 55 proc. rynku. W przyszłym roku wzrośnie udział telefonów z obsługą WiFi - prognozuje Canalys.

EMEA: 1,8 mln terminali UMTS
Segment aparatów UMTS wzrósł w ujęciu rocznym o 39 proc. Lwia część posiadaczy terminali nowej generacji korzysta usług brytyjskiej sieci '3'. Drugie miejsce w kategorii telefonów UMTS należała w III kw. do japońskiej spółki NEC. Trzecie do Nokii. Analitycy Canalys oczekują, że do czołówki po IV kw. powróci Motorola. Z czasem konkurencja się zaostrzy bowiem do gry wejdą m.in. Sharp i Sanyo, których sprzęt sprzedawać będą sieci Vodafone i Orange. Kolejne kwartały powinny przynieść dalszy wzrost sprzedaży aparatów 3G. Wciąż jednak rynek nie oferuje atrakcyjnych usług, z których, poza wąską grupą entuzjastów nowych technologii, skorzystałaby większość użtykowników. Atrakcją sieci 3G może być także niska cena połączeń głosowych.

Coraz mocniej zarysowuje się trend łączenia kilku standardów komunikacji w aparatach 2.5 lub 3G. Terminali z możliwością korzystania z WiFi na rynek trafia kilka tysięcy na kwartał. Wciąż niewiele, jednak według Canalys jest to rosnące zagrożenie do raczkujących wciąż sieci 3G. W ciągu dwóch lat wzrośnie znaczenie przesyłanego głosu dzięki zastosowaniu technologii VOIP w sieciach bezprzewodowych, które aktualnie służą do przesyłania danych. Obecne na rynku telefony GSM/WiFi to Nokia 9500 Communicator oraz Motorola MPx.

Ogółem według Canalys w regionie EMEA sprzedano ponad 62 mln telefonów w tym nieco ponad 40 mln z aparatem cyfrowym. W tej kategorii liderem jest Nokia (48 proc. udziału w rynku), dalej plasują się Sony Ericsson (12 proc.) oraz Samsung (9 proc.). Dalej znalazły się Motorola i Siemens.