ECIS proponuje bardziej uczciwe "okno wyboru" przeglądarki dla Windows 7

Stowarzyszenie European Committee for Interoperable Systems przedstawiło własne "okno wyboru", które, jak utrzymuje, jest "bardziej uczciwe" od propozycji Microsoftu.

ECIS proponuje bardziej uczciwe "okno wyboru" przeglądarki dla Windows 7

Uczciwe "okno wyboru" wg ECIS

Microsoft zaproponował pod koniec lipca Komisji Europejskiej, ażeby europejscy konsumenci mieli możliwość zakupu systemu Windows 7 wraz z Internet Explorerem. Otrzymać oni jednak mieli podczas instalacji systemu dostęp do "okna wyboru" pozwalającego na wybór konkurencyjnej przeglądarki i wyłączenie IE.

Rozwiązanie Microsoftu nie przypadło do gustu stowarzyszeniu European Committee for Interoperable Systems, które twierdzi, że jest ono nieuczciwe. ECIS zwraca uwagę na fakt, że "IE wciąż będzie wbudowany w Windows, nawet gdy użytkownik wybierze jako domyślną inną alternatywną przeglądarkę". Ponadto wątpliwości budzi proces instalacji konkurencyjnego oprogramowania, które, w odróżnieniu od IE, wymaga pobrania ze strony producenta oraz to, że "okno wyboru" wyświetlane jest w oknie Internet Explorera (ma to sugerować użytkownikowi podjęcie "właściwej" decyzji).

W związku z tym ECIS przedstawiło własną propozycję "okna wyboru". W odróżnieniu od rozwiązania Microsoftu powiązanego z IE, ma ono być prezentowane przy wykorzystaniu oddzielnej aplikacji (programista stowarzyszenia stworzył w dwa dni), która będzie dystrybuowana za pomocą mechanizmu Windows Update.