Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

EBay pożegna Japonię

Do końca marca br. witryna aukcyjna zaprzestanie działalności na rynku japońskim. Ebay przegrał z Yahoo Japan, zamierza jednak odbić to sobie na rynku chińskim.

EBay nie powiódł się plan pokonania na japońskim rynku aukcji internetowych Yahoo Japan, spółkę Yahoo i japońskiego Softbanku. eBay Japan oferuje obecnie na swoich aukcjach 25 tys. przedmiotów, podczas gdy Yahoo Japan – 3,5 mln. W związku z tym eBay zamknie swoją japońskojęzyczną stronę i będzie przekierowywać użytkowników na amerykańską wersję serwisu. „W przypadku aukcji online szczególnie trudno jest nadrobić straty w stosunku do firm, które rozpoczęły działalność na danym rynku wcześniej” – ocenił wydarzenie analityk SoundView Technology Group.

Pracę straci 17 pracowników w Japonii. EBay nie ujawnił, czy utworzy na poczet zamknięcia przedstawicielstwa rezerwę w budżecie.

Przedstawiciele eBay zapowiedzieli jednak możliwość powrotu japońskiej witryny w przypadku pojawienia się sprzyjających okoliczności. Ebay nie porzuca ponadto działalności na rynku azjatyckim, na którym obecnie będzie działał w pięciu krajach – w tym tygodniu przejął tajwańską stronę aukcyjną NeoCom Technology za 9,5 mln USD. Analitycy postrzegają to jako zapowiedź próby wejścia na rynek chiński.