E-mail już nie jest "trendy"

Większość młodych internautów chętniej korzysta z komunikatorów internetowych niż z poczty elektronicznej - wynika z raportu opublikowanego przez America Online. Z opracowania dowiadujemy się również, że coraz popularniejszą formą komunikacji jest przesyłanie wiadomości z telefonów komórkowych do komunikatorów IM (i vice versa).

Z raportu AOL wynika, że obecnie ponad dwie trzecie nastolatków i młodych ludzi (pomiędzy 13 i 21 rokiem życia) częściej wykorzystuje do komunikowania się programu typu IM (instant messaging - czyli komunikatory internetowe) niż pocztę elektroniczną. To o 49% więcej niż rok temu. To nie wszystko - ok. 33% ankietowanych przyznało, że przynajmniej raz w tygodniu wysyłają wiadomość tekstową z telefonu komórkowego do komunikatora. To blisko dwukrotnie więcej niż rok temu (kiedy korzystanie z takiej formy komunikacji deklarowało 19% badanych).

26% ankietowanych stwierdziło, że chętnie korzystaliby ze strumieniowej transmisji programu telewizyjnego, gdyby komunikatory ofertowały taką funkcję. Niewiele mniej - 25% - chętnie korzystać będzie ze strumieniowej transmisji audio, zaś 21% - z usług VoD (Video on demand).

Raport zawiera również ciekawe spostrzeżenia dotyczące sposobów korzystania z komunikacji IM - okazuje się np. że prawie połowa młodych użytkowników komunikatorów codziennie zmienia swój opis statusu (większość aplikacji tego typu umożliwia użytkownikowi wpisanie frazy, którą przy jego ikonie widzieć będą inni internauci). Opcja ta wykorzystywana jest m.in. do powiadomienia znajomych co dana osoba robi, gdzie się znajduje lub pod jakim numerem telefonu można ją "złapać".

Raport przygotowano na podstawie ankiety wypełnionej przez 4 tys. internautów.