E-handel północnych sąsiadów

Elektroniczny handel detaliczny w Szwecji staje się znaczącą konkurencją dla tradycyjnych sklepów - tak uważa The Swedish Mail Order & Traders Association.

Organizacja donosi, że w roku 2002 u naszych północnych sąsiadów, bardzo znacząco wzrosły obroty branży e-commerce. W minionym roku osiągnęły one 98,3 mln EUR (900 mln SEK). Dla porównania w roku 2001 obroty branży wyniosły 54,6 mln EUR (500 mln SEK).

Największa szwedzka firma zajmująca się handlem online, Net on Net zwiększyła w 2002 r. wartość sprzedanych przez siebie towarów o 123% względem roku 2001.

Znaczący w tej sytuacji jest fakt, że wirtualne sklepy nadal muszą usilnie przekonywać wielu klientów do zmiany stereotypowych poglądów na temat bezpieczeństwa elektronicznych płatności. Pokutuje bowiem wśród nich niechęć do płacenia kartą kredytową w Internecie – aż 60% klientów sklepu Net on Net płaci za zakupy gotówką w przy odbiorze przesyłki. Jest to o tyle dziwne, że Szwecja, pod względem odsetka mieszkańców danego kraju którzy korzystają z wirtualnych kont, należy do czołówki europejskiej; korzysta z nich 54% Szwedów.