E-glosowanie.org - test 4 czerwca

Grupa Adweb zakończyła prace nad serwisem E-glosowanie.org, umożliwiającym głosowanie przez internet. O tym, czy wybory przez internet staną się w Polsce faktem (co bezpośrednio wpłynie na losy strony) zadecydować ma sejm. Jak na razie testowe wybory zaplanowano na 4 czerwca.

Witryna www.e-glosowanie.org zawiera szereg informacji dotyczących e-głosowania oraz umożliwia rejestrację użytkowników zainteresowanych otrzymywaniem newslettera. Na stronie znajduje się między innymi przewodnik, który krok po kroku wyjaśnia procedurę wyborów online, a także forum umożliwiające internautom dyskusje z ekspertami.

Zaprezentowany przez Stowarzyszenie Polska Młodych na konferencji prasowej, 28 kwietnia, prototyp systemu do głosowania należy do weryfikowalnych systemów wyborczych, co oznacza, że wyborca otrzyma potwierdzenie oddania swojego głosu przy jednoczesnym zachowaniu wymogu tajności głosowania. Nad systemem członkowie Stowarzyszenia pracowali dwa lata. E-głosowanie ma być alternatywą udziału w wyborach dla osób, które mają ograniczony dostęp do urn wyborczych.

Sam system spełnia wszelkie wymogi konstytucyjne, również wymóg tajności. Testowe e-głosowanie odbędzie się 4 czerwca, w dwudziestą rocznicę pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Aby wziąć udział w głosowaniu przez internet, wystarczy zarejestrować się na stronie www.e-glosowanie.org.