E-district "pomylił" się o 70%

E-district.net, producent gier interaktywnych i oprogramowania obsługujących czaty internetowe, stwierdził w najnowszych raportach, że „znacząca większość” oczekiwanych przychodów firmy została przeszacowana. Przyczyną były fałszerstwa jakich dopuścił się Steven Laitman, były dyrektor wykonawczy.

Firma stwierdziła, że 2,66 mln USD przychodu, który ogłosiła po 23 miesiącach działalności, w czerwca 2000 r., było zawyżone o ok. 70%. Spółka nie przedstawiła jeszcze pełnego raportu finansowego za rok 2000. W marcu 2000 r., w okresie boomu internetowego, wartość E-district była szacowana była na ok. 100 mln USD.

Informacje zostały ogłoszone 2 tygodnie po zwolnieniu Stevena Laitmana i wszczęciu przeciwko niemu postępowania sądowego, po odkryciu znaczącego zafałszowania danych, dotyczących liczby zarejestrowanych użytkowników, wizyt na stronie i przychodów firmy.

„Ze śledztwa wynika, że przychody zostały zawyżone przez manipulację miesięcznymi raportami firmy, które pokazywały poziom sprzedaży poszczególnych przedstawicielstw firmy. Dodatkowo, dokumentacja, pisemna i elektroniczna, okazała się sfabrykowana i podmieniona” - powiedzieli przedstawiciele E-district.

<i>Źródło: Financial Times</i>