E-commerce warte ponad 300 mld USD w 2010 roku

Z najnowszego raportu Forrester Research wynika, że w najbliższych latach nastąpi znaczy wzrost w wydatkach na internetowe zakupy. W 2010 roku Amerykanie mają wydać ok. 316 mld USD na e-commerce. Internetowa sprzedaż obejmie 12% krajowej sprzedaży detalicznej.

W tej chwili internetowe zakupy stanowią ok. 7% wszystkich zakupów dokonywanych w USA. W przeciągu najbliższych 6 lat znacząco ma powiększać się grupa Amerykanów zainteresowanych nabywaniem dóbr przez internet.

Szał zakupów online stymulowany będzie przez kilka czynników. Przede wszystkim duży wpływ będzie miało upowszechnianie się szerokopasmowych łączy internetowych. Forrester szacuje, że w latach 2007-2009 połowa amerykańskich domostw będzie wyposażona w takie łącza.

Istotna dla rozwoju e-commerce będzie również strategia marketingowa. Forrester Research wskazuje, że reklamy zachęcające do zakupów pojawią się w blogach oraz chattroomach. Klienci będą rozmawiać na temat zakupów na forach dyskusyjnych.

W każdej z kategorii sprzedawanych dóbr nastąpi ok. 10-20% wzrost w ich nabywaniu w przeciągu najbliższych 6 lat. Największy wzrost zanotuje branża sprzętu komputerowego i ogrodnicza.

Forrester wskazuje, że w 2010 roku Amerykanie wydadzą na zakupy online ponad 300 mld USD.