E-commerce: A.pl podpowiada co kupić

Internetowy supermarket A.pl wprowadził specjalny algorytm wyszukiwawczy, który analizuje dotychczasowe wybory klienta (np. jego historię zakupową) i na ich podstawie podpowiada dalsze sprawunki.

Klienci internetowego sklepuhttp://A.pl (ACTION SA) dokonywać mogą zakupów za pomocą wyszukiwarki, w którą wbudowano specjalny algorytm dopasowujący produkty do preferencji użytkownika zgodnie z jego wcześniejszą historią zakupową. Podobne rozwiązanie - działające wbrew zasadzie "wszystko dla wszystkich" - wykorzystuje m. in. największa księgarnia internetowa na świecie Amazon.

Na podstawie indywidualnej historii zakupowej próbujemy zaproponować klientom A.pl to, czego oczekują. Specjalny algorytm analizuje dotychczasowe wybory klienta (np. jego historię zakupową). Na podstawie tych danych działa wyszukiwarka i wyświetlane są produkty w kategoriach i podkategoriach. To oznacza, że każdy klient ma prezentowaną inną treść, zgodną ze swoim profilem zakupowym - wyjaśnia Grzegorz Bielecki, wiceprezes A.pl. Mechanizmy te pełnią w pewnym sensie rolę ekspedientki, która dzięki znajomości indywidualnych preferencji zakupowych, potrafi doradzić, zaproponować i wskazać produkt, który zainteresuje klienta.

Według takiego schematu przygotowywane są również spersonalizowane mailingi produktowe. Opierają się na zasadzie przesyłania klientowi wyselekcjonowanych informacji, przygotowanych w oparciu o jego wcześniejsze wybory zakupowe.

Ostatnio wdrożonym pomysłem jest tzw. mail po zakupie. Klient składa zamówienie i w tym samym momencie dostaje maila z propozycją dobranych dla niego produktów. Przez 30 minut może dorzucić wybrane produkty do zamówienia z rabatem - mówi Jakub Milewski, koordynator e-commerce w A.pl.

Wbrew pozorom znaleźć można podobne obszary technik sprzedaży stosowanych w tradycyjnych delikatesach oraz w sklepie on-line. Rolę gazetki promocyjnej pełni mailing, zadanie układania towarów na półkach przejmuje na siebie algorytm wyświetlający produkty w kategoriach, a zakupy impulsowe realizowane są przez specjalną zakładkę na ekranie finalizacji zamówienia i przez specjalnie dobrane mailingi.

Obecnie delikatesy A.pl oferują ponad 12 tysięcy produktów (artykuły spożywcze, akcesoria biurowe, artykuły zoologiczne i AGD).

Źródło: http://www.marketing-news.pl