E-biznes od kuchni: Fotka.pl

Użytkownicy

Zgodnie z wynikami badania Megapanel PBI/Gemius, w sierpniu br. strony Fotki odwiedziło 2,58 mln użytkowników, a ich łączny zasięg wyniósł 18,7%. W serwisie zarejestrowanych jest w tej chwili prawie 5,3 mln kont. Czy ta liczba odzwierciedla liczbę aktywnych użytkowników? Niektórzy mają więcej niż jeden profil, ale jak mówi Rafał Agnieszczak, takich osób jest niewiele.

Kim są użytkownicy Fotki? Jak nietrudno się domyślić są to głównie młodzi internauci. Największa nadreprezentacja (197% w stosunku do średniej dla całego internetu) występuje w grupie wiekowej 15-24, która stanowi aż 67% użytkowników serwisu. Następne pod względem wielkości są grupy 25-34 (10,7%) oraz 0-15 (9,9%).

Serwis cieszy się podobnym zainteresowaniem wśród kobiet (51,9%) i wśród mężczyzn. Równo połowa użytkowników posiada wykształcenie średnie (17,84%) bądź niepełne średnie (32,75%), 14,1% - zasadnicze zawodowe, 12,8% - gimnazjalne, a niepełne wyższe - 10,4%. Uczniowie i studenci stanowią w sumie 52,3% społeczności Fotki.

Jak podkreśla Rafał Agnieszczak, Fotka znana jest nie tylko w dużych miastach, ale też w mniejszych ośrodkach. Badania to potwierdzają - prawie połowa użytkowników to internauci z miast i wsi liczących do 20 tys. mieszkańców. Połowa deklaruje również brak dochodów, a jedna piąta zarabia miesięcznie do 2 tys. zł netto.

Większość użytkowników Fotki korzysta z internetu codziennie (70,8%) lub kilka razy w tygodniu (16%). Prawie 60% ma kontakt z siecią dłużej niż 2 lata, a jedna piąta to internauci o krótkim stażu (poniżej 1 roku).

Fotka od kuchni

Przez pierwsze cztery lata Fotka prowadzona była w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej na Andrzeja Ciesielskiego. Od listopada 2005 r. serwis jest własnością spółki Interaktywna Sp. z o.o. (kapitał zakładowy 60 tys. zł), w której obaj założyciele mają po 50% udziałów. Rafał Agnieszczak pełni funkcję prezesa, Andrzej Ciesielski - członka zarządu.

Serwisem zajmuje się obecnie 36 etatowych pracowników, którzy rozlokowani są w trzech siedzibach. Największa grupa licząca 22 osoby pracuje w Elblągu, gdzie mieści się dział technologiczny (programiści i administratorzy serwerów) oraz helpdesk. Ośmiu pracowników siedziby w Gliwicach zajmuje się marketingiem i sprzedażą reklam, a pozostałe sześć osób (biuro sprzedaży), łącznie z prezesem, pracuje w Warszawie. Skąd pomysł na trzy siedziby? Jak tłumaczy Rafał Agnieszczak, mniejsze miasta to mniejsze koszty i mniejsza rotacja pracowników.

E-biznes od kuchni: Fotka.pl

Serwery Fotki w warszawskim Centrum Danych ATMAN

Sprzęt wykorzystywany przez Fotkę to przede wszystkim serwery, które muszą sobie radzić z bardzo wysoką, jak na polską sieć, liczbą odsłon (w sierpniu br. ponad 2 mld). Cały serwis, czyli pliki, bazy danych, radio internetowe itd., obsługuje kilkadziesiąt serwerów umieszczonych w warszawskim Centrum Danych ATMAN oraz serwery wynajęte w firmie OVH, znajdujące się we Francji. Sam zdjęcia, których w tej chwili jest około 5,2 mln, przechowywane są natomiast w wirtualnym centrum danych Amazon S3.

Mimo, że infrastruktura Fotki stale się rozrasta, serwis miewa poważne problemy z obsługą generowanego ruchu. Odczuwalne jest to zwłaszcza wieczorami, gdy ten ruch jest największy. We wrześniu infrastruktura Fotki osiągnęła maksimum swoich możliwości, dlatego też, dalszy wzrost serwisu będzie wymagał inwestycji w nowy sprzęt.

Co z oprogramowaniem? Kod Fotki to w dużej części dzieło Andrzeja Ciesielskiego, a w pozostałej - zatrudnionych programistów. Serwis wykorzystuje głównie otwarte oprogramowanie (Solaris, PHP, MySQL, Apache).