Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

E-biznes od kuchni: Bankier.pl

Biznes, finanse, gospodarka - to jedne z lepszych tematów na serwis internetowy. Wortale finansowe przyciągają do siebie nie tylko najbardziej zamożnych użytkowników sieci, ale też najbogatszych reklamodawców. Niektóre zajmują się dodatkowo pośrednictwem w sprzedaży produktów i usług oferowanych przez instytucje finansowe. Zarówno na reklamach, jak i na pośrednictwie, można zarobić, czego przykładem jest Bankier.pl - jeden z dwóch wiodących serwisów finansowych w Polsce oraz jedna z ośmiu spółek internetowych notowanych na warszawskiej giełdzie.

Pierwsze serwisy finansowe pojawiły się w sieci dość wcześnie. W 1994. pod adresem Fool.com wystartował The Motley Fool - serwis poświęcony inwestycjom giełdowym, stworzony przez braci Davida i Tima Gardnerów. Strona od początku miała charakter edukacyjny, a jednym z jej najważniejszych elementów było forum dyskusyjne, na którym giełdowi gracze mogli się wymieniać doświadczeniami.

Dwa lata później w sieci zadebiutowały serwisy TheStreet.com i Bankrate.com. Pierwszy oferował płatne analizy i newslettery giełdowe, zaś drugi był internetową wersją papierowego biuletynu "Bank Rate Monitor", w którym opisywano i porównywano aktualne oferty kredytów bankowych i pożyczek. Po trzech latach działalności, w 1999 r. obie internetowe spółki zadebiutowały na NASDAQ.

E-biznes od kuchni: Bankier.pl

TheStreet.com, najpopularniejszy wortal finansowy w USA

Mimo poważnych problemów w latach 2000-2002 spowodowanych krachem giełdowym i utratą zaufania inwestorów do firm działających w sieci, wszystkim trzem serwisom udało się przetrwać. Bankrate.com odnotował pierwszy zysk netto w 2002 r., zaś TheStreet.com - dopiero trzy lata później (a więc dziewięć lat od uruchomienia).

Obecnie Motley Fool i TheStreet.com należą do czołówki serwisów finansowych w USA, a Bankrate.com jest najpopularniejszą porównywarką produktów i usług oferowanych przez amerykańskie instytucje finansowe. Wszystkie trzy serwisy zarabiają głównie na reklamach, sprzedaży treści i płatnych biuletynach informacyjnych.

E-biznes od kuchni: Bankier.pl

Bankier.pl był jednym z pierwszych polskich wortali finansowych. Pod koniec 1999 r. Maciej Jarzębowski, właściciel Towarzystwa Finansowego Bankier, razem z Jakubem Sitarzem, programistą i studentem Politechniki Wrocławskiej, postanowili stworzyć serwis oferujący aktualne informacje ze świata finansów, a w dalszej perspektywie - możliwość zamawiania różnych produktów i usług finansowych przez internet.

Moda na internetowe firmy sprawiła, że szybko udało im się zdobyć środki na sfinansowanie pomysłu. Pieniądze wyłożył fundusz MCI Management, który wspólnie z wydawnictwem Vogel Publishing pracował wówczas nad uruchomieniem portalu Poland.com. Bankier miał dostarczać treść do sekcji biznesowej portalu, jednym z warunków umowy inwestycyjnej było też wniesienie do Poland.com serwisu Domena.pl należącego wcześniej do firmy Macieja Jarzębowskiego.

29 marca 2000 r. we Wrocławiu powstała spółka Bankier.pl S.A. o kapitale zakładowym w wysokości 750 tys. zł. Fundusz Tomasza Czechowicza (MCI) objął 749 800 akcji, zaś pomysłodawcy - po 100. Po przekazaniu serwisu Domena.pl portalowi Poland.com, kapitał Bankiera został podwyższony o 300 tys. zł, a Maciej Jarzębowski i Jakub Sitarz objęli odpowiednio 210 tys. i 90 tys. akcji nowej emisji.

Prace nad serwisem ruszyły już w lutym 2000 r. Przez kilka następnych miesięcy twórcy Bankiera kompletowali zespół, przygotowywali oprogramowanie oraz nawiązywali kontakty z firmami, od których miały pochodzić prezentowane w serwisie informacje.

Start

E-biznes od kuchni: Bankier.pl

Pierwsza wersja strony Bankiera

Bankier.pl pojawił się w sieci 1 czerwca 2000 r. Co można było znaleźć na jego stronach? Aktualne wiadomości gospodarcze z agencji Reutera, PAP i Pulsu Biznesu, informacje i notowania giełdowe dostarczane przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych i Notorię Serwis, sondaże rynku finansowego firmy badawczej Demoskop oraz oferty banków i innych instytucji finansowych. W serwisie znalazły się też przydatne narzędzia, takie jak wyszukiwarka produktów finansowych, narzędzia do analizy technicznej akcji, a także słowniki terminów finansowych i czat.

Ambicje twórców Bankiera nie kończyły się na dostarczaniu informacji. Niecałe dwa miesiące po starcie podpisali umowę z LG Petro Bankiem dotyczącą dystrybucji jego produktów przez internet. "Dystrybucja" oznaczała przeważnie umieszczenie informacji o produkcie na stronach Bankiera i odsyłanie zainteresowanych użytkowników do banku w celu sfinalizowania transakcji. Od każdego sprzedanego w ten sposób produktu bank płacił Bankierowi prowizję.

Na początku 2001 r. wśród akcjonariuszy spółki pojawił się nowy inwestor. Niemiecki fundusz bmp oraz zależna od niego spółka Central & Eastern Europe Venture (CEEV) za 3,4 mln zł objęły 277,5 tys. akcji nowej emisji stanowiących 20% kapitału zakładowego Bankiera. Od tamtej pory, przez następnych sześć lat, w jego akcjonariacie obecne były dwa fundusze venture capital.

Pierwsze przejęcie

Pół roku później Bankier dokonał pierwszej i, jak się okazało, jednej z najważniejszych akwizycji - kupił od firmy Euromoney Polska uruchomiony w 2000 r. serwis finansowy Euromoney.pl. Przejęcie Euromoney umożliwiło Bankierowi rozbudowanie sekcji poświęconej inwestowaniu i rynkom finansowym, jak również zdobycie nowej grupy użytkowników. Cenny nabytek stanowili też pracownicy przejętego serwisu, którzy od tej pory tworzyli warszawski oddział Bankiera.

We wrześniu 2001 r. Maciej Jarzębowski zrezygnował z funkcji prezesa zarządu, a na początku 2002 r. fundusz MCI odkupił niemal wszystkie (287,5 tys.) akcje należące wcześniej do Macieja Jarzębowskiego i Jakuba Sitarza. Twórcy Bankiera ostatecznie pożegnali się ze swoim serwisem kilka miesięcy później.

W lutym 2002 r. MCI i bmp/CEEV podpisały umowę dotyczącą drugiej rundy finansowania. Niemieckie fundusze udzieliły Bankierowi 2 mln zł pożyczki i objęły akcje nowej emisji wartej 1,9 mln zł, przejmując w ten sposób kontrolę nad spółką.

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.