E-biznes od kuchni: Agito.pl

Użytkownicy i klienci

Zgodnie z wynikami badania Megapanel PBI/Gemius w IV kwartale 2007 r. strony Agito.pl odwiedzało miesięcznie średnio 446 920 użytkowników (real users). Przez ostatnie pięć lat sklep obsłużył ponad 200 tysięcy klientów, z czego ponad 120 tysięcy w ciągu ostatniego roku. Liczba zarejestrowanych użytkowników jest już prawie dwa razy większa i wynosi ponad 345 tysięcy.

Kto odwiedza Agito.pl? Wśród użytkowników witryny sklepu jest nieco więcej mężczyzn (58,8%) niż kobiet. Pod względem wieku najbardziej aktywni są internauci w wieku od 15 do 24 lat (28,3% ogółu użytkowników) i od 25 do 34 (23,5%), ale nadreprezentowane są też grupy 35-44 (21,1%), 45-54 (13,9%), a nawet 55+ (7,9%). Przeciętny użytkownik Agito.pl ma średnie i niepełne średnie (33,9%) bądź wyższe wykształcenie (28,9%), nadreprezentacja występuje też w grupie deklarującej wykształcenie gimnazjalne (8,3%).

Gdzie mieszkają użytkownicy sklepu? Na stronach Agito.pl nadreprezentowani są internauci z miast liczących od 200 do 500 tys. (16,9%) i powyżej 500 tys. mieszkańców (18,1%) oraz z mniejszych miejscowości: od 50 do 100 tys. (10,8%) i do 20 tys. (16,5%). Jak nietrudno się domyślić, użytkownicy sklepu muszą mieć jakieś dochody. Największa nadreprezentacja występuje w grupie deklarującej miesięczny dochód przekraczający 3000 zł (5,5%), następnie w grupach o dochodzie z przedziału 2000-3000 zł (8,05%) oraz 1000-2000 zł (22,6%).

Agito.pl od kuchni

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sklep Agito.pl prowadzi Agito S.A. Poniższy wykres przedstawia aktualną strukturę akcjonariatu spółki:

Obecnie 60% akcji Agito S.A. należy do firmy Secus Investment i jej klientów, z których największy - amerykański fundusz Amada Investment LLC - posiada w tej chwili 35,05% walorów. Pozostałe 40% akcji należy do spółki Inverto Investments S.a.r.l., której udziałowcem jest Tomasz Sypuła. Na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Inverto Investments ma 50% głosów, Amada Investment LLC - 29,2%. Pozostałe głosy należą do Secus Investment i akcjonariuszy mniejszościowych.

W zarządzie spółki zasiada dwóch Tomaszów. Prezesem zarządu Agito S.A. jest Tomasz Sypuła, a funkcje wiceprezesa i dyrektora ds. marketingu i sprzedaży pełni Tomasz Bator. Spółka zatrudnia obecnie 61 pracowników. Największa grupa licząca 46 osób tworzy dział sprzedaży i marketingu, 8 osób pracuje w dziale informatycznym, a pozostałe 7 - w dziale rozliczeń, finansów i księgowości. Cały zespół pracuje w warszawskim biurze Agito, które mieści się obecnie przy ul. Jagiellońskiej 82.

Witrynę Agito.pl obsługuje 21 serwerów. Większość znajduje się w centrum danych GTS Energis w podwarszawskim Piasecznie, pozostałe - w siedzibie spółki. Witrynę internetową oraz oprogramowanie do obsługi sklepu tworzą pracownicy działu informatycznego Agito. W ubiegłym roku spółka wdrożyła system do zarządzania przedsiębiorstwem od Asseco Business Solutions i uruchomiła na swoich stronach wyszukiwarkę NetSprint eCommerce.

Logistyka

Magazyn Agito.pl w Chorzowie

Magazyn Agito.pl w Chorzowie

Jak wygląda obsługa logistyczna największego polskiego sklepu internetowego? W przeciwieństwie do innych dużych spółek z branży, takich jak np. Merlin, Agito zleca wszystkie usługi związane z magazynowaniem i wysyłką towaru zewnętrznej firmie logistycznej. Od kwietnia 2006 r. zajmuje się tym firma ESM Logisitics wschodząca w skład grupy kapitałowej Pronox Technology.

Jakie są zalety takiego rozwiązania? Sklep, który z roku na rok dynamicznie zwiększa sprzedaż, musi także często zmieniać magazyn i zatrudniać coraz więcej osób do obsługi zamówień. Zewnętrzna firma logistyczna potrafi się dostosować do rosnących wymagań - posiada przynajmniej kilka różnych magazynów i wielu pracowników, których może swobodnie przemieszczać.

Magazyn Agito.pl w Chorzowie

Magazyn Agito.pl w Chorzowie

Obecnie główny magazyn Agito.pl o powierzchni 4 500 m2 znajduje się w Chorzowie. Sam obiekt należy do firmy logistycznej, ale od początku br. cała infrastruktura magazynowa, a więc regały, wózki itp., jest już własnością Agito. W magazynie pracuje obecnie 36 osób, których formalnie zatrudnia firma ESM Logistics. Liczba pracowników zmienia się w zależności od potrzeb. Zwiększa się zwłaszcza pod koniec roku, gdy w związku ze świętami sklep musi obsłużyć więcej zamówień.