Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

E-banki mają miliony

2,85 mln polskich internautów posiada już dostęp do rachunku bankowego online. W ciągu pół roku 2,4 mln osób zamierza otworzyć konto, 1,5 mln - wybrać kartę kredytową, a 700 tys. - zaciągnąć kredyt. W internecie!

W pierwszej połowie br. w naszym kraju było około 7,5 mln internautów powyżej 15 roku życia (dane za SMG/KRC). Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Gemiusa, około 30% użytkowników sieci, czyli 2,3 mln osób aktywnie korzysta z bankowości elektronicznej. Dostęp do rachunku online ma więcej, bo 2,85 mln osób, lecz ponad pół miliona z nich nie korzysta z usługi.

W samym mBanku założonych jest około 900 tys. rachunków. Codziennie otwieranych jest ponad tysiąc nowych. Większość internautów decydujących się na założenie konta w mBanku jest pozyskiwana przez bank przez internet.

Najbardziej popularne wśród internautów są proste usługi bankowe: konta bankowe, karty kredytowe czy lokaty. Internet jest postrzegany jako lepszy od tradycyjnego sposób na korzystanie z usług finansowych. Internauci cenią przede wszystkim wygodę (77,6%), szybkość uzyskania usługi (60,2%) i dostępność (55,9%). Nadal niewystarczająco wierzą, że dokonywanie transakcji online jest bezpieczne - 46,5% badanych deklaruje, że bezpieczniejszy jest tradycyjny dostęp off-line.

Obywatele krajów Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych dużo chętniej niż Polacy korzystają z bankowości przez internet.

E-banki mają miliony

Procent osób korzystających z usług finansowych onlinew całej populacji w krajach Europy Zachodniej i USA

Mimo sporej liczby osób korzystających z usług finansowych online, ich liczba ma wciąż rosnąć. Do 2009 roku rynek e-bankowości w Ameryce ma się powiększyć o 24%, a rynki europejskie średnio o 7%.

Dynamika wzrostu zainteresowania usług e-bankowości zależy od dwóch czynników: liczby internautów oraz doświadczenia w korzystaniu z internetu i stopnia jego wykorzystania, czyli "indeksu aktywności". W Polsce liczba internautów jest wciąż niska w porównaniu do krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych (trzeba jednak podkreślić, że wciąż rośnie). Według prognoz IAB, w grudniu br. ma być ok. 8,1 mln internautów.

Wyniki badań Gemiusa dotyczące rynku bankowości internetowej zaprezentowano 24 listopada na konferencji "e-finanse. Miliony w sieci" zorganizowanej przez wortal Money.pl. Patronem medialnym konferencji był Internet Standard.