E-banki mają miliony

2,85 mln polskich internautów posiada już dostęp do rachunku bankowego online. W ciągu pół roku 2,4 mln osób zamierza otworzyć konto, 1,5 mln - wybrać kartę kredytową, a 700 tys. - zaciągnąć kredyt. W internecie!

W pierwszej połowie br. w naszym kraju było około 7,5 mln internautów powyżej 15 roku życia (dane za SMG/KRC). Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Gemiusa, około 30% użytkowników sieci, czyli 2,3 mln osób aktywnie korzysta z bankowości elektronicznej. Dostęp do rachunku online ma więcej, bo 2,85 mln osób, lecz ponad pół miliona z nich nie korzysta z usługi.

W samym mBanku założonych jest około 900 tys. rachunków. Codziennie otwieranych jest ponad tysiąc nowych. Większość internautów decydujących się na założenie konta w mBanku jest pozyskiwana przez bank przez internet.

Najbardziej popularne wśród internautów są proste usługi bankowe: konta bankowe, karty kredytowe czy lokaty. Internet jest postrzegany jako lepszy od tradycyjnego sposób na korzystanie z usług finansowych. Internauci cenią przede wszystkim wygodę (77,6%), szybkość uzyskania usługi (60,2%) i dostępność (55,9%). Nadal niewystarczająco wierzą, że dokonywanie transakcji online jest bezpieczne - 46,5% badanych deklaruje, że bezpieczniejszy jest tradycyjny dostęp off-line.

Obywatele krajów Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych dużo chętniej niż Polacy korzystają z bankowości przez internet.

E-banki mają miliony

Procent osób korzystających z usług finansowych onlinew całej populacji w krajach Europy Zachodniej i USA

Mimo sporej liczby osób korzystających z usług finansowych online, ich liczba ma wciąż rosnąć. Do 2009 roku rynek e-bankowości w Ameryce ma się powiększyć o 24%, a rynki europejskie średnio o 7%.

Dynamika wzrostu zainteresowania usług e-bankowości zależy od dwóch czynników: liczby internautów oraz doświadczenia w korzystaniu z internetu i stopnia jego wykorzystania, czyli "indeksu aktywności". W Polsce liczba internautów jest wciąż niska w porównaniu do krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych (trzeba jednak podkreślić, że wciąż rośnie). Według prognoz IAB, w grudniu br. ma być ok. 8,1 mln internautów.

Wyniki badań Gemiusa dotyczące rynku bankowości internetowej zaprezentowano 24 listopada na konferencji "e-finanse. Miliony w sieci" zorganizowanej przez wortal Money.pl. Patronem medialnym konferencji był Internet Standard.