E-Nobel

Fundacja Nobla udostępniła w Internecie informacje o osiągnięciach laureatów Nagrody Nobla. W wirtualnym laboratorium można przeprowadzić sekwencjonowanie protein oraz uzyskać informacje o stu latach rozwoju nauki i kultury.

Nagroda Nobla została po raz pierwszy przyznana w 1901 r. Z tej okazji Fundacja Nobla udostępniła za pośrednictwem Internetu studentom z całego świata informacje o osiągnięciach laureatów Nagrody Nobla. Strona internetowa Fundacji Nobla, założona w 1995 r., została przekształcona w elektroniczne Muzeum Nobla (the Nobel e-Museum – NeM), wirtualne muzeum nauki i kultury. Zasoby stron internetowych obejmują gry, animacje, wirtualne laboratoria, wykłady, demonstracje i fotografie.

Użytkownicy strony mogą odwiedzić wirtualne laboratorium i poćwiczyć techniki przeprowadzania eksperymentów, takich jak sekwencjonowanie protein, korzystając z pomocy laborantki — „Wirtualnej Ewy”. Mogą też wysłuchać nagranych wypowiedzi laureatów Literackiej oraz Pokojowej Nagrody Nobla i sprawdzić swoje rozumienie symboliki i przesłania „Władcy Much” Williama Goldinga, poprzez kliknięcie na wirtualną rekonstrukcję wyspy, na której utknęli Ralph, Prosiaczek i pozostali chłopcy.

W dziale fizyki odtworzono narzędzia do badania atomów, jąder atomowych, cząstek elementarnych, zjawisk kwantowych i teorii względności. Użytkownicy, za pomocą animacji i grafiki, mogą tam np. poszerzyć wiedzę o promieniach Roentgena lub zapoznać się z teorią kwantową. W części medycznej mają możliwość zasięgnięcia informacji o procesach życiowych i DNA. Materiały edukacyjne ufundowała fundacja Wallenberga, a infrastrukturę sieciową dla stron internetowych Fundacji Nobla dostarczyła Cisco Systems.