Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Dziura w Operze - była, załatano, ujawniono

W czerwcu br. znaleziono w Operze 8.01 dziurę, która mogła zmusić użytkownika do uruchomienia złośliwego kodu. Załatano ją po miesiącu, jednak w trosce o użytkowników Internet Explorera - w którym znajdowała się bardzo podobna dziura - informację o niej zachowano w tajemnicy aż do minionego wtorku, kiedy Microsoft udostępnił uaktualnienia dla swoich produktów.

Problem brał się ze sposobu, w jaki przeglądarka obsługuje zdarzenia związane z kliknięciami myszy. Dziura może być wykorzystana do ukrycia okienka dialogowego "Pobierz plik" pod typowym oknem przeglądarki. Okno, choć ukryte, jest jednak w stanie odpowiadać na kliknięcia myszą.

Jako że przycisk "Uruchom" ("Run") pokazuje się zawsze w mniej więcej podobnym miejscu, przestępca musi zmusić użytkownika do kliknięcia weń, a zatem - do uruchomienia przygotowanego programu.

Błąd został znaleziony w czerwcu, a poprawiony w lipcu tego roku (dotyczył Opery 8.01). Jednak z jego ujawnieniem postanowiono poczekać, póki Microsoft nie załata podobnego buga w swojej przeglądarce. Wszystkim użytkownikom, którzy korzystają ze starej wersji, zaleca się szybką aktualizację.