Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu 2010. Rusza kampania "Think B4 U post!"

Ponad 60 państw z całego świata obchodzi dziś Dzień Bezpiecznego Internetu. Wydarzenie ustanowione sześć lat temu przez Komisję Europejską po raz kolejny przypomina o niebezpieczeństwach, które wiążą się z bezkrytycznym przeglądaniem Sieci. W ramach akcji rozpoczyna się m.in. europejska kampania "Think B4 U post!" skierowana dla młodzieży oraz konkurs "Safer Internet" dla najmłodszych.

Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu 2010. Rusza kampania "Think B4 U post!"
Akcja "Dzień Bezpiecznego Internetu" zainicjowana w 2004 roku przez Komisję Europejską po raz szósty już przypomina o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania się w Sieci i uświadamia, że wirtualna platforma coraz bardziej przenika się z rzeczywistością.

Od 2005 roku organizatorami Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce są Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) oraz Fundacja Dzieci Niczyje (FDN), tworzące Polskie Centrum Programu "Safer Internet", od lat prowadzące szereg kompleksowych działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci online. Obchody DBI zostały objęte honorowym patronatem przez Katarzynę Hall, Minister Edukacji Narodowej. Partnerem głównym DBI jest Fundacja Orange.

Badanie przeprowadzone niedawno przez Forsa Institute dla niemieckiego stowarzyszenia BITKOM pokazuje, że 38% użytkowników Internetu powyżej 14 lat - około 20 milionów Niemców - miało styczność z oprogramowaniem crimeware. Pokazało również, że portale społecznościowe stały się ostatnio szczególnie popularną platformą do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania. Według Kaspersky Lab codziennie pojawia się około 30 tys. nowych zagrożeń internetowych.

Przewidujemy, że oprogramowanie crimeware wykorzystujące portale społecznościowe będzie jednym z najszybciej rosnących zagrożeń w 2010 roku - powiedział Magnus Kalkuhl, analityk zagrożeń pracujący w Kaspersky Lab Europe. W pełni popieramy inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu, która pomaga promować bezpieczniejsze i bardziej odpowiedzialne korzystanie z Internetu, zwłaszcza wśród dzieci i starszych osób - dodał.

Dzień Bezpiecznego Internetu to świetna okazja by zabezpieczyć swój komputer przed złośliwym oprogramowaniem. Poniżej proponujemy listę sprawdzonych i skutecznych aplikacji, które ochronią Was przed zagrożeniami z Sieci.

Dzieci na celowniku cyberprzestępców

Wyniki I etapu badania EU Kids Online współtworzonego m.in. przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej wskazują, że aż 75% dzieci w Europie korzysta z Internetu. Najbardziej wyraźny wzrost nastąpił wśród najmłodszych w wieku od 6 do 10 lat - do 2008 r. aż 60% dzieci w tym przedziale wiekowym miało dostęp do Internetu.

Z badań wynika, że najbardziej powszechne, ryzykowne zachowania w sieci to ujawnianie osobistych informacji. W następnej kolejności są to: kontakt z treściami pornograficznymi i z treściami przesyconymi przemocą lub nienawiścią oraz zastraszanie (tzn. "cyberbullying") i otrzymywanie niechcianych komentarzy o podtekście seksualnym.

"W błędzie są ci rodzice, którzy myślą, że nie mają wpływu na ochronę swoich dzieci przed zagrożeniami z sieci. Badanie pokazało, ze ich zabiegi mogę zmniejszyć negatywne doświadczenia dzieci podczas korzystania z Internetu" - podkreśla dr Lucyna Kirwil, psycholog z SWPS, kierownik polskiego zespołu badawczego.

Wysoki stopień zagrożenia internetowego wśród młodzieży sprawia, że organizatorzy po raz kolejny inicjują szereg działań informacyjnych skierowanych do tej grupy docelowej. Ubiegłoroczne hasło "Baw się w Internecie - BEZPIECZNIE" w 2010 zastąpiono sloganem "Think B4 U post!" - w Polsce przetłumaczonym i rozpowszechnianym jako "Pomyśl zanim wyślesz!". Nowe hasło ma zwrócić uwagę młodych odbiorców na to, w jaki sposób korzystają z serwisów społecznościowych i które informacje udostępniają publicznie w Sieci.

Na stronie internetowej sid2010quiz.org ruszył dziś międzynarodowy quiz wiedzy na temat bezpieczeństwa przeznaczony dla dzieci w wieku 9-15 lat. Do 9. marca wszyscy chętni mogą sprawdzić swoją wiedzę i wygrać cenne nagrody. Quiz organizowany jest przez sieć Insafe, która zrzesza narodowe ośrodki programu "Safer Internet". Ciekawostką jest również konkurs na plakat o bezpiecznym Internecie dla najmłodszych (poniżej 9. roku życia). Organizatorzy zapewniają, że zwycięzcy zostaną zaproszeni na ogólnoeuropejską ceremonię rozdania nagród.

"Dla najmłodszych Internet jest niezwykle ważną przestrzenią ekspresji własnych poglądów, rozwijania zainteresowań lub też nawiązywania nowych kontaktów. Przenoszą do sieci prywatne informacje, zdjęcia, publikują filmy, chcą być popularni i lubiani. Niestety, nie zawsze pamiętają, że brak rozwagi i dbałości o prywatność swoją i innych, może doprowadzić do nieszczęścia. Dlatego głównym celem tegorocznej kampanii jest nauczenie młodych internautów rozsądnego i odpowiedzialnego publikowania informacji online" - mówi Anna Rywczyńska, koordynator Polskiego Centrum Programu Safer Internet w NASK.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2010 w BUW

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu dziś o godz. 11.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66) odbędzie się konferencja prasowa. Organizatorzy zapraszają na nią dziennikarzy oraz partnerów programu "Safer Internet" w Polsce. W tym roku konferencji towarzyszyć będą Forum Dnia Bezpiecznego Internetu oraz prezentacje firm i organizacji zaangażowanych w działania na rzecz bezpieczeństwa w Internecie (w godz. 12.00 - 14.30). Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Więcej informacji na temat akcji organizowanych w związku z Dniem Bezpiecznego Internetu znajduje się na stronie dbi.pl.