Dziewięć zmian na 9. urodziny polskiej Wikipedii

Polskojęzyczna Wikipedia powstała 26 września 2001 roku, nieco ponad pół roku po wersji anglojęzycznej. Jest jedną z najstarszych i najbardziej obszernych wersji językowych projektu. Tegorocznym obchodom urodzinowym towarzyszyły nie tylko lokalne spotkania (w Poznaniu, Olsztynie i Częstochowie), ale także 9 zmian poprawiających wizerunek i funkcjonalność projektu.

Wikipedyści świętowali wczoraj 9 lat wolnej encyklopedii w Polsce. Z tej okazji, twórcy wprowadzili do serwisu kilka nowości, takich jak nowa strona główna i liczne ułatwienia dla redaktorów-nowicjuszy.

Wśród zmian, które zainteresują redaktorów Wikipedii, pojawiła się m.in. strona na temat panelu kontrolnego, bezpośrednie namiary na przewodników po Wikipedii, usprawnienie interaktywnego samouczka i wieża aktywności.

Wikipedia wprowadziła też zmiany ważne dla przeciętnego użytkownika, który korzysta po prostu z materiałów encyklopedii. Przede wszystkim, nowa strona główna, która ma być teraz bardziej przejrzysta dla czytelnika i łatwiejsza w obsłudze.

Twórcy serwisu poinformowali o nowym sposobie promocji Wikipedii. Seria artykułów o Fryderyku Chopinie złoży się na książkę i portal o życiu i twórczości polskiego kompozytora.

Ostatecznie, polskojęzyczna Wikipedia, która znana jest z dużej ilości haseł (4. miejsce na świecie) wypisuje się z wyścigu na ich liczbę. Twórcy chcą postawić na jakość i zadbać o lepsze sprawdzenie udostępnianych materiałów.

Pełna lista nowości dostępna jest tutaj.