Dziennikarstwo obywatelskie coraz ważniejsze

W Wielkiej Brytanii zostały przyznane nagrody za najlepsze zdjęcia wykonane przez dziennikarzy - amatorów "Citizen Journalism Award". Pierwsze miejsce w konkursie przypadło fotografii przedstawiającej londyński autobus, w którym chwilę wcześniej wybuchła bomba.

Drugą nagrodę otrzymał David Otway za zdjęcie wykonane telefonem komórkowym z okna samolotu, na którym widać pożar platformy wiertniczej w Buncefield. Fotografię Alexandra Chadwicka wykonaną w tunelach londyńskiego metra w dniu ataku terrorystycznego, jurorzy uznali za trzecią najlepszą pracę w konkursie. Lauerat pierwszego miejsca chce pozostać anonimowy, nagrodę przekazał jednej z fundacji, która opiekuje się ofiarami ataków.

Nagrody zostały ufundowane przez firmę Nokia oraz UK Press Gazette.

Według Iana Reevesa z Press Gazette, dziennikarstwo obywatelskie będzie miało coraz ważniejszą rolę w branży medialnej. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje już agencja fotograficzna, specjalizująca się w zdjęciach wykonanych przez amatorów.

Agencja Scoopt jest pośrednikiem między fotografem - amatorem, świadkiem niecodziennych wydarzeń a mediami. Agencja sprzedaje "gorące" zdjęcia do największych wydawców, jak BBC. Jeśli zdjęcie zostanie sprzedane, dzieli się zyskami pół na pół z autorem.

Nagrodzone zdjęcia można zobaczyć na stronie Citizen Journalism Awards

Agencja Scoopt

Więcej: BBC