Dzień dobry, Polsko

"Nie jest to możliwe, dopóki prawo polskie nie ureguluje kwestii radia internetowego i udostępniania w Sieci dźwiękowych materiałów archiwalnych" - dodaje. Polskiego Radia można słuchać w Internecie od 1995 r.

Radio dostępne w Internecie to również szansa dla radiostacji lokalnych na zaistnienie w całym kraju, bez konieczności uzyskania dodatkowych koncesji. Korzystają z niej takie rozgłośnie, jak Pogoda, Flash, Alfa czy Radiostacja. Ta ostatnia nadaje program przez Internet od początku swojego istnienia, czyli od listopada 1998 r. Może jej słuchać jednocześnie 25 osób.

Mimo trudności technicznych, radiowcy optymistycznie postrzegają przyszłość radia internetowego. "Moim zdaniem radio internetowe w Polsce rozwinie się za 3, 5 lat. Wtedy pojawią się większe możliwości techniczne, a po wejściu Polski do Unii Europejskiej nasi rodacy będą częściej podróżować i zechcą słuchać polskiego radia za pośrednictwem Sieci" - uważa Krzysztof Kouyoumdjian. - "Sądzę, że Internet to przyszłość stacji radiowych. Za kilka lat odbiorcy z pewnością będą mogli i chcieli tworzyć własne ramówki. To, co obecnie dzieje się w polskich internetowych stacjach radiowych, to zaledwie preludium" - dodaje. Jak twierdzi Paweł Maks: "Przyszłością stacji internetowych jest wąska specjalizacja - np. nadawanie tylko jednego gatunku muzyki".

Zaś Krzysztof Nepelski z RMF FM uważa, że "internetowe stacje radiowe będą tworzone głównie przez stacje tradycyjne".

Szafy grające i reklama za 5 zł

Uruchomienie stacji radiowej w Internecie nie jest ani specjalnie trudne, ani kosztowne. Jeśli ktoś zdecyduje się na nadawanie w technice Shoutcast - nie musi nic płacić. Liczne małe stacje amatorskie mają wprawdzie mniej lub bardziej zabawne nazwy, ale nie działają, zaś stacje radiowe stricte internetowe wciąż można w Polsce policzyć na palcach jednej ręki. Radiostacje amatorskie mogą nadawać za pomocą techniki Shoutcast bezpłatnie.

Aby uruchomić własne radio, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie. Takiej stacji może słuchać maksymalnie 25 odbiorców jednocześnie. Mogłoby się to wydawać rajem dla wszelkiej maści młodych zbuntowanych, pragnących podzielić się ze światem swoją ideologią czy ulubioną muzyką. Tymczasem na polskiej stronie Shoutcasta wymieniono 248 serwerów zarejestrowanych w bazie, z czego podobno ma działać 15. Działa tylko jeden, reklamujący się wdzięcznym hasłem: "Muzyka pop non stop". Na stronie jednej z rozgłośni studenckich widnieje prawdopodobne wyjaśnienie tego stanu: "Dużo egzaminów na uczelni, mało wolnego czasu, nadawanie zawieszone do odwołania". Inny, bardziej konsekwentny i poważniejszy gatunek entuzjastów radia internetowego nadaje w systemie RealAudio. Przykładem amatorskiej działalności uwieńczonej sukcesem może być serwis Platforma.

Skupia on małe stacje radiowe, wyspecjalizowane w określonych gatunkach muzyki. Przykładowo, Radio Trzepak, od którego Platforma rozpoczęła działalność, nadaje wyłącznie polskie piosenki, nazwy pozostałych - jak Szalom, Biblia, Celt czy Bach - mówią wszystko o ich repertuarze. Stacje tematyczne łączy wspólny właściciel - firma Pik-Net i ten sam redaktor naczelny. Do Pik-Netu należy również radio A4, które nadaje przeboje polskie i zagraniczne przez całą dobę.