Dzień Bezpiecznego Internetu 2009

Cyberprzestępcy ze szczególnym upodobaniem wykorzystują łatwowierność najmłodszych, podszywając się pod kogoś innego i "przemycając do komputera szkodliwy program". Dzieci są też narażone na kontakt z nieodpowiednimi materiałami, zwłaszcza pornografią, przemocą, i bądź narkotykami. "Treści takie bardzo często towarzyszą stronom internetowym zawierających pirackie oprogramowanie, muzykę oraz filmy, popularne "cracki" i mogą znajdować się w masowo docierającym do naszych komputerów spamie" - ostrzega przedstawiciel firmy Kaspersky.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu eksperci firmy TrendMicro przygotowali zestaw wskazówek pomocnych w należytym zabezpieczeniu najmłodszych użytkowników przed czyhającymi w Internecie zagrożeniami:

@ Dbaj o bezpieczeństwo komputera

Pamiętaj o wyposażeniu peceta w sprawdzony, kompleksowy system ochronny, obejmujący zabezpieczenia antywirusowe, antyszpiegowskie oraz filtry niechcianych wiadomości e-mail.

@ Rozmawiaj z dziećmi o użytkowaniu Sieci

Przyda się tu stworzenie zestawienia witryn bezpiecznych, czyli oferujących treści odpowiednie dla najmłodszych. Zanim dziecko zasiądzie przed monitorem, należy samemu owe serwisy odwiedzić i przeanalizować ich zawartość.

@ Kontroluj sposób korzystania z Internetu

Rodzice lub starsze rodzeństwo powinni mieć łatwy dostęp do komputera, aby obserwować, co dzieje się na ekranie monitora. Dodatkowo czas spędzany w Sieci powinien być normowany w zależności od wieku dziecka.

@ Dbaj o bezpieczeństwo danych

Młodych internautów należy szczególnie uczulić na to, aby za pośrednictwem Sieci nie przekazywały obcym danych takich jak adres zamieszkania czy numer telefonu. Ulubione witryny dzieci warto też samemu stale odwiedzać i kontrolować ich zawartość.

@ Śledź nawiązywane w Sieci kontakty

Skuteczna ochrona najmłodszych obejmuje również baczną kontrolę znajomości nawiązywanych w Internecie (aby upewnić się, że nikt nieuprawniony nie próbuje nawiązać kontaktu z dzieckiem).

@ Rozpoznawaj niebezpieczne strony WWW

Korzystaj z aplikacji do analizy reputacji stron internetowych - programy takie pomogą ocenić, czy wizyta w danym serwisie wiąże się z ryzykiem infekcji komputera szkodliwym oprogramowaniem.

@ Filtruj nieodpowiednie serwisy

Używaj rozwiązań z zakresu komputerowej kontroli rodzicielskiej, blokujących dostęp do stron z nieodpowiednią dla najmłodszych zawartością.