Dzień Bezpiecznego Internetu

8 lutego, czyli dziś właśnie w 25 krajach obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest on inicjatywą Komisji Europejskiej, która ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów Internetu.

Od stycznia 2005 w Polsce realizowany jest Safer Internet Plan (SIAP) - program unijny, w ramach którego ustanowiono Dzień Bezpiecznego Internetu. Polska przystąpiła do niego jako pierwszy kraj spośród nowych członków Unii Europejskiej.

Program SIAP realizowany jest w Polsce przez Fundację Dzieci Niczyje, , operatora telekomunikacyjnego i twórcę portalu Polska.pl.

Organizatorzy dzisiejszego dnia stworzyli serwis internetowyhttp://www.saferinternetday.pl , w którym publikowane są informacje o przebiegu dnia, materiały przydatne do wykorzystania na zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w Internecie czy lista inicjatyw realizowanych w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu.

Nad Dniem Bezpiecznego Internetu patronat objął Minister Nauki i Informatyzacji, prof. Michał Kleiber. Partnerami są PBI, Gemius, Stat.pl, Rzecznik Praw Dziecka i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.