Dzieciństwo ery technologicznej

Dzieci coraz mniej żyją życiem rodzinnym, a coraz częściej wolą w samotności poświęcać się oglądaniu telewizji lub grze na komputerze. Nowoczesna technologia niestety izoluje dzieci od rodziny - stwierdzają analitycy brytyjskiej firmy Mintel.

Według firmy badawczej Mintel, ¾ młodych Brytyjczyków w wieku 11 - 14 lat ma w swojej sypialni telewizor, prawie 2/3 własny odtwarzacz DVD lub VHS, a 25% posiada w swoim pokoju komputer. 2/3 ankietowanych dzieci w tym wieku twierdzi, że gra w swoim pokoju w komputerowe, a jedna trzecia, że zawsze gra sama.

"Niestety w wielu przypadkach nowoczesna technologia zastępuje rodzinę - każdy jej członek jest samodzielny, może zrobić to co chce i kiedy chce i nie potrzebuje do tego nikogo innego, żadnej pomocy" - mówią autorzy raportu.

Ponad połowa dzieci twierdzi, że lubi spędzać czas samotnie i może to robić, jeśli tylko wszystko dobrze poszło w szkole.

80% dzieci w wieku 11 - 14 lat posiada już własny telefon komórkowy; to znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2001 kiedy komórkę miało ok. 58% dzieci w tym wieku. Rachunki najczęściej płacą oczywiście rodzice - w przypadku ponad połowy ankietowanych dzieci ich rodzice pokrywali wszystkie koszty rozmów.

Telefony komórkowe służą dzieciom przede wszystkim do pisania SMS-ów, 40% ankietowanych dzieci wysyła ponad 10 SMS-ów tygodniowo.