Dzieciaki na Bluetooth

Duński ogród zoologiczny Aalborg zamierza wdrożyć technologię, która zagwarantować ma, że dzieci nie będą gubiły się na terenie zoo. Pomysł jest prosty - dzieciaki przy wejściu wyposażane będą w specjalny chip, który za pośrednictwem protokołu Bluetooth, informował będzie system (oraz rodziców) o pozycji pociechy.

Chipy, w który wyposażane będą dzieci, mają przekazywać informacje o pozycji młodego człowieka za pośrednictwem rozsianych po całym terenie ogrodu stacji bazowych. Dane trafiały będą do centralnego systemu, który może np. wysyłać co pewien czas do rodzica (który na początku będzie musiał zarejestrować w systemie swój telefon komórkowy) wiadomość SMS z informacją o aktualnej pozycji dziecka. Możliwe jest również informowanie taty (tudzież mamy) za każdym razem, gdy ich dziecię opuści określoną strefę.

System ma zostać uruchomiony już w lipcu - w tym celu zoo zakupi 200 przyczepianych do ubrania chipów oraz 50 stacji bazowych. Przedstawiciele Aalborg Zoo zamierzają również w przyszłości zakupić moduly Bluetooth zamontowano na specjalnych bransoletach - tak, by dzieci nie mogły wyrwać się spod zdalnej kontroli rodziców.