Dzieci internautów też idą do szkoły

Gemius, za pomocą badania gemiusAdHoc zrealizowanego dwa dni temu, przebadał prawie 1500 internautów posiadajacych dzieci w wieku szkolnym. Jak się okazało, niemal 60% z nich pierwsze zakupy ma już za sobą. Średnio wydali na nie około 400 zł. Najwięcej - rodzice jedynaków.

Połowa wszystkich rodziców, którzy odpowiedzieli na ankietę online, chce przeznaczyć na wydatki szkolne nie więcej niż 300 zł, a 25% może sobie pozwolić na wydatek nie większy niż 200 zł.

36% rodziców-internautów zakupiło już większą część niezbędnych materiałów szkolnych, a nieco ponad 22% ma w całości skompletowaną wyprawkę dla swoich pociech. Nie brakuje jednak osób, które nie zabrały się jeszcze za wydawanie pieniędzy związane z rozpoczęciem roku szkolnego - 17% rodziców zakupy szkolne ma jeszcze przed sobą, a 5% w ogóle nie zamierza osobiście załatwiać sprawunków.

Jako miejsce zakupów artykułów papierniczych ponad połowa pytanych o opinię rodziców wymieniła hipermarket. W podręczniki jednak respondenci najchętniej zaopatrują się w księgarniach (63,3%) lub odkupują je od starszych uczniów (35%). Mowa oczywiście o księgarniach tradycyjnych, bo internetowe, podobnie jak aukcje on-line, w tym przypadku nie cieszą się popularnością. Z wirtualnych zakupów książek zamierza w sumie skorzystać jedynie 7% ankietowanych.

Analiza przeprowadzona została w oparciu o wyniki badania gemiusAdHoc zrealizowanego przez Gemius 29 sierpnia 2005 roku. N=1493. Badaniem objęto osoby w wieku 25+ posiadające dzieci w wieku szkolnym.