Dynamiczne mapy, optymalna nawigacja od Yahoo!

Wyszukiwarka Yahoo! wprowadza nową opcję - lokalnego wyszukiwania wiadomości o natężeniu ruchu drogowego. To pierwszy taki serwis obejmujący cały obszar Stanów Zjednoczonych.

Informacje dla kierowców o natężeniu ruchu na drogach są zintegrowane z mapami drogowymi i wskazówkami nawigacyjnymi, dzięki którym jest możliwe wybranie najbardziej optymalnej drogi dojazdu do celu. Informacje są uaktualniane co sekundę.

Większość informacji o natężeniu ruchu pochodzi z sensorów drogowych, mierzących prędkość przejeżdżających aut, kamer monitorujących ruch, krążących nad ulicami helikopterów oraz oficjalnych wiadomości z jednostek lokalnych samorządów. Aby znaleźć informację o ruchu dla danego miejsca, w serwisie View Traffic wystarczy wpisać nazwę miasta oraz wcisnąć przycisk "Get Traffic". Obok wyświetlonej mapy z drogami oznaczonymi trójkątem w różnych kolorach w zależności od natężenia ruchu, oraz kropkami ilustrującymi średnią prędkość aut na danym odcinku, internauta może również skorzystać z serwisu SmartView, który podpowie gdzie można zjeść lub odpocząć w podróży.

Serwis dla kierowców jest dostępny z poziomu głównej strony Yahoo! w serwisie o nazwie Maps, oraz w sekcjach Yahoo! Local i Yahoo! Maps. Bezpośredni adres to http://maps.yahoo.com/traffic. W planach jest udostępnienie serwisu na bezprzewodowych urządzeniach przenośnych.

Według badań Nielsen NetRatings w ciągu ostatnich dwóch lat aż o 60% wzrosło wykorzystanie map online.

W Ameryce popularny jest serwis Mapquest.com oferujący mapy i wskazówki dla kierowców. XM Satellite Radio w tym tygodniu zapowiedziało, że wraz z firmą Navteq pracuje nad systemem nawigacji dostępnej dla kierowców w czasie jazdy. Serwis mapujący oferowany przez Google po zakupie Keyhole pozwala na ogląd miejsca z dokładnością do drzewa stojącego w alejce, lecz nowy produkt Yahoo! ma tę przewagę, że jego ujęcia są nieustannie aktualizowane.