Dynamiczna końcówka roku Wirtualnej Polski

W ostatnich miesiącach w Wirtualnej Polsce niewiele się działo. Ostatni ważny komunikat z końca sierpnia 2005 roku dotyczył przejęcia przez TP SA kontroli nad portalem. Tymczasem konkurencja każdego tygodnia informowała o nowych, większych i mniejszych projektach. Przyszedł czas na nowości: telewizję, wideopocztę czy nową stronę główną. - $Będziemy mieli bardzo dynamiczną końcówkę roku$ - zapowiada Natalia Hatalska, kierownik zespołu komunikacji.

Wirtualna Polska długo zwlekała ze zmianami, za to pod sam koniec roku ma ich wprowadzić kilka.

Gazeta Prawna pierwsza dotarła do informacji, którą wkrótce uruchomiona zostanie własna telewizja internetowa oparta o ramówkę.

Jest to więc propozycja zbliżona do telewizji internetowej na żywo, którą w lipcu uruchomiła Interia. Sens wprowadzania ramówki do internetu wyjaśnił Marcin Jędrych, dyrektor ds. Multimediów i Rozrywki Interaktywnej w Interia.pl - Telewizja w internecie nie musi być na żądanie. W internecie są dwie grupy odbiorców - ci, którzy wiedzą czego chcą, ale też ci, którzy szukają czegoś, co może ich zainteresować czy zabawić. Ramówka to forma kreowania tego, co ludziom może się spodobać. Wiadomo też, że programy na żywo umożliwiają interakcję z użytkownikami.

Odnienne podejście zastosowała Gazeta.pl, której nowy serwis wideo opiera się na modelu "wideo na żadanie", choć Maciej Wicha nie wyklucza wprowadzenia materiałów prezentowanych na żywo. Więcej w artykule "Gazeta.pl: Możliwe są znaczące przetasowania rynkowe".

Na Wirtualnej Polsce oferowane mają być cztery kanały: informacyjny, biznesowy, rozrywkowy i erotyczny - podała Gazeta Prawna. Informacji tej nie potwierdza Natalia Hatalska.

Wirtualna Polska będzie miała własną ekipę telewizyjną, choć część materiałów pochodzić będzie od zewnętrznych partnerów. Prawdopodobnie jednym z nich pozostanie Polsat. Według nieoficjalnych informacji podanych przez Gazetę Prawnę, partnerem ma być również TV Biznes.

Zmiany i to w najbliższych dniach czekają również stronę główną WP. Zyska na przejrzystości, zmieni kolorystykę na barziej stonowaną oraz układ wszystkich sekcji.

Dynamiczna końcówka roku Wirtualnej Polski

Obecna strona główna WP.pl

Dynamiczna końcówka roku Wirtualnej Polski

Nowa strona główna WP.pl

Jak nas poinformowała Natalia Hatalska poczta, która stanowi jedno z głównych źródeł ruchu na portalu z liczbą prawie czterech milionów internautów miesięcznia, uzyska nową funkcjonalność. Internauci będą mogli przesyłać wideo nie w formie załącznika do wiadomości, lecz jako właściwą wiadomość. Aby możliwe było używanie tej funkcjonalności wymagane są: plugin Flash w wersji 8.0 lub wyższej oraz kamera lub mikrofon.

Wojciech Zwiefka, dyrektor IT w Wirtualnej Polsce - Za pomocą listów wideo internauci mogą pokazać i powiedzieć swoim najbliższym o wiele więcej niż da się opisać. Wysyłanie listów wideo jest bardzo proste - internauta nie musi niczego instalować, a nagranie wyświetla się bezpośrednio w treści e-maila odbiorcy. Wystarczy tylko, żeby kamera lub mikrofon były podłączone do komputera, a poczta WP sama je wykryje - wyjaśnia Zwiefka. W ramach nowej usługi możliwe jest także wysyłanie wiadomości audio.

Interia wystartowała z telewizją internetową.

Tradycyjna, internetowa telewizja tv.interia.pl

Typy telewizji internetowej według Interii

- tradycyjne stacje telewizyjne udostępniające swój program nadawany metodami tradycyjnymi również poprzez internet (m.in. TV TOYA, iTV, TVN GRA, TV PODRÓŻE)

- tradycyjne stacje telewizyjne udostępniające swoje programy telewizyjne na żądanie użytkownika poprzez internet (m.in. TVN24, iTVP)

- stacje telewizyjne przygotowujące specjalne materiały dostępne tylko poprzez internet i do obejrzenia na żądanie użytkownika (LEMON TV, GAME TV)

- stacje okazjonalnie nadające transmisje na żywo za pomocą strumienia w internecie dostępnego z poziomu witryny lub portal (m.in. Rozmowy w Onet.pl, STUDIO INTERIA.PL, TV-Net, )

- stacje telewizyjne działające wyłącznie w internecie (TVFLY, TV.INTERIA.PL) .