Dwóch traci, trzeci bierze

Dwaj moskiewscy operatorzy telefonii komórkowej stracą część swoich częstotliwości na rzecz wchodzącego na rynek konkurenta.

Rosyjski nadzór łączności nakazał spółkom Mobilnyje TeleSystemy i VympelKom zwolnić do listopada część przydzielonych im częstotliwości w zakresie 900 MHz. Zabrane pasma otrzyma spółka Sonic Duo, należąca do fińskiej Sonery i państwowego rosyjskiego CentrTelegrafa.

Sonic Duo będzie trzecim operatorem telefonii komórkowej GSM w Moskwie, a sieć ma zacząć działać w połowie przyszłego roku.

MTS i VympelKom są największymi rosyjskimi operatorami telefonii komórkowej. Działają jednak tylko w Moskwie i okolicach, mają po kilkaset tysięcy klientów. Ich akcje są notowane na nowojorskim indeksie NASDAQ. Informacja o odebraniu częstotliwości spowodowała, że kurs ich walorów spadł w ciągu jednego dnia o 10 procent.

Analitycy domniemają, że Sonic Duo cieszy się szczególnymi względami w resorcie łączności. W maju ubiegłego roku spółka bez przetargu otrzymała koncesję na GSM. Później przydzielono jej częstotliwości zwolnione bezzwłocznie przez wojsko.

Przyczyną powodzenia Sonic Duo może być posiadanie akcji w spółce przez urzędników resortu łączności, który pośrednio (przez zależny od siebie CentrTelegraf) kontroluje nowego operatora.