Dwóch chętnych na Universal

W piątek Los Angeles Times informował, że firma Apple zainteresowana jest kupnem Universal Music. Z kolei dzisiejszy Wall Street Journal (WSJ) donosi, że muzyczną wytwórnią należącą do koncernu Vivendi Universal, interesuje się również Microsoft.

Informatorzy WSJ potwierdzają, że zarząd medialnego koncernu prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami. Zakup Universal Music rozważa podobno kilka firm. Z informacji opublikowanych przez Wall Street Journal wynika, że oprócz Apple, zaawansowane rozmowy z Vivendi Universal prowadzi również Microsoft. Nie jest jasne czy koncerny chciałyby samodzielnie przejąć muzyczną wytwórnię czy w ramach konsorcjum z wybranymi partnerami. Zarówno Apple jak i Microsoft odmawiają jakichkolwiek komentarzy w tej sprawie.

Zakup Universal Music umożliwiłby tym firmom czerpanie przychodów m.in. z sieciowej dystrybucji muzyki, bez dzielenia się zyskami z dostawcami materiału. Apple w ciągu najbliższych tygodni ma uruchomić własny internetowy serwis muzyczny. W ramach opłat abonamentowych użytkownicy będą mogli pobierać z sieci płyty czy pojedyncze utwory i nagrywać je na nośniki CD lub zapisywać w urządzeniach przenośnych (np. Apple iPod). Serwis ma być dedykowany użytkownikom komputerów Mac.

Rynek nie zareagował pozytywnie na spekulacje związane z możliwym zakupem Universal Music przez Apple. Na wieść o toczących się rozmowach notowania firmy na amerykańskiej giełdzie spadły o 8 proc. Inwestorzy obawiają się pogorszenia kondycji finansowej Apple po ewentualnym zakupie muzycznej wytwórni. O potencjalnej transakcji dosyć sceptycznie wypowiadali się także analitycy.