Drugi Softbank w Polsce

Jeden z największych na świecie funduszy venture capital, zdecydował się na rozpoczęcie inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce.

Założony przez Softbank i International Finance Corporation - Softbank Emerging Markets rozpoczął w Polsce działalność jako SBEM Poland, po to, aby uniknąć konfliktu "nazw" z działającym już w Polsce integratorem Softbankiem S.A. Kapitał założycielski Softbank Emerging Markets wynosi 200 mln USD. „To, ile z tej sumy trafi do naszego kraju, zależy od potencjału rynku” - mówi Richard Guziak, dyrektor generalny SBEM Poland.

SBEM interesują głównie inwestycje w start-upy, czyli młode przedsięwzięcia. „Chcemy obejmować w nich pakiety większościowe, co jest normalną praktyką stosowaną przez Softbank na całym świecie” - tłumaczy Richard Guziak. Minimum, jakie firma planuje zainwestować w jednorazowy projekt to 500 tys. USD. SBEM chce być średnio- i długoterminowym inwestorem. Sektory, w jakich chce inwestować SBEM to telefonia bezprzewodowa, różne modele e-biznesu i infrastruktura do przedsięwzięć internetowych.

„Chcemy wprowadzić do Polski niektóre z liczącego 600 spółek portfela Softbanku” - powiedział Richard Guziak. Pierwszy sposób to pojawienie się takiej firmy jako samodzielnego podmiotu, bądź wspólnie z SBEM. Drugi: to tworzenie firm joint venture z polskimi spółkami, niekoniecznie tylko z portfela SBEM Polska. Fundusz chce także, aby firmy portfelowe w krajach regionu, które mają podobne pomysły, współdziałały ze sobą. Richard Guziak powiedział, że w najbliższym czasie należy spodziewać się informacji o pierwszych inwestycjach SBEM.

Warszawskie biuro SBEM jest drugim otwartym przez firmę regionalnym biurem, poprzednie spółka otworzyła w Azji Południowo-Wschodniej. Fundusz zamierza także uruchomić działalność w Ameryce Łacińskiej, Afryce i na Bliskim Wschodzie.