Drogie błędy

Zdaniem przedstawicieli Instytutu Standardów oraz Technologii (NIST - National Institute of Standards and Technology) błędy w oprogramowaniu kosztują każdego roku amerykańską gospodarką blisko 60 mld USD.

Kwota ta zawiera w sobie zarówno straty spowodowane przez przestoje w pracy, utratę cennych danych, jak i koszty odtwarzania zniszczonych (np. przez wirusy korzystające z błędów w oprogramowaniu) systemów informatycznych.

"Tak duże straty spowodowane są tym, że w tej chwili praktycznie każda firma w USA korzysta w jakiś sposób z komputerów - błędy w oprogramowaniu są więc problemem powszechnym" - tłumaczy w swoim oświadczeniu Arden Bement, dyrektor NIST.

W ostatnim czasie opublikowano kilka podobnych raportów - autorzy jednego z nich, członkowie amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk zasugerowali, że za straty spowodowane przez błędy w oprogramowaniu powinien być odpowiedzialny producent feralnej aplikacji. Pierwszy krok w tym kierunku został poczyniony - we wrześniu ubiegłego roku holenderski sąd ukarał firmę Exact Holding za wprowadzenie na rynek wyjątkowo "naszpikowanego" błędami oprogramowania.