Dostęp radiowy od NASK dla warszawiaków

NASK wykonał pierwszy krok w kierunku budowy sieci nowej generacji. Tym razem oferta dostępu do interentu skierowana będzie już nie tylko do klientów biznesowych, lecz również do zwykłych użytkowników, choć do nich oferta trafi prawdopodobnie w drugiej kolejności. Jej atrakcyjność NASK ujął w jednym zdaniu: gdzie inni nie mogą, tam NASK dotrze.

16 września br. odbyła się w Warszawie pierwsza transmisja danych z wykorzystaniem bezprzewodowego systemu radiowego pracującego w koncesjonowanym paśmie radiowym 3,6-3,8 GHz. Szczegółowe testy pozwoliły wybrać system cechujący się znakomitymi parametrami teletransmisyjnymi. Wykorzystywany przez NASK system Vecta Star umożliwia świadczenie usług telekomunikacyjnych w promieniu około 30 km od centrum Warszawy, nawet tam, gdzie nie docierają inni operatorzy. Usługi w nowej ofercie NASK są skierowane przede wszystkim do wymagających klientów biznesowych, którzy coraz częściej lokują swoje siedziby poza centrum stolicy.

System VectaStar pracuje w oparciu o technologię ATM zapewniającą wysoką jakość transmisji. Zasięg stacji bazowej pracującej nawet przy ograniczonej linii widoczności wynosi około 30 km, a przeprowadzone kilka dni temu testy nie wykazały wrażliwości systemu na zmiany pogodowe. Dzięki temu wszystkie usługi transmisyjne dostępne w ofercie NASK, czyli szerokopasmowy dostęp do internetu, sieci korporacyjne VPN, usługi technologii stacjonarnej czy łacza cyfrowe, będą mogły być świadczone z zachowaniem najwyższych parametrów jakościowych gwarantowanych umowami SLA, nawet w miejscach o ubogiej infrastrukturze teleinformatycznej.

Jak nam wyjaśniła Anna Rywczyńska z NASK, usługa jest obecnie skierowana do firm i instytucji. - Dlatego też trudno mówić o konkurowaniu z Neostradą. W zasadzie nie podajemy informacji o cenach, ale przykładowo dostęp do internetu EIA o gwarantowanych parametrach jakościowych przy odpowiednich warunkach technicznych

i w zależności od długości kontraktu kosztuje od około 1500 do około 2000 zł.

Dzięki zastosowaniu technologii radiowej NASK będzie miał własną strukturę dostępową, co umożliwi świadczenie usług telekomunikacyjnych niezależnie od lokalizacji klienta.

NASK może pracować w paśmie radiowym 3,6-3,8 GHz dzięki polityce prezesa URTiP, który zagospodarowuje wolne zasoby częstotliwości, przeznaczając je dla świadczenia usług dostępowych. Do chwili obecnej zakończył następujące postępowania przetargowe: w dniu 28 grudnia 2004 roku przetarg na rezerwacji częstotliwości w zakresie 3,6-3,8 GHZ z przeznaczeniem na budowę cyfrowych sieci radiowego dostępu abonenckiego SRDA (np. dla usług telefonicznych lub właśnie bezprzewodowego szerokopasmowego dostępu do internetu). Przetarg ten wyłonił trzy firmy: E-internets, Polską Telefonię Cyfrową oraz NASK. W dniu 25 lipca 2005 br. prezes URTiP ogłosił zwycięzców drugiego przetargu na trzy rezerwacje częstotliwości dla ogólnopolskich sieci SRDA w zakresie 3,6-3,8 GHz, tj.: Netia Globe, Netia Świat i NASK.