Domniemani królowie spamu oskarżeni

Amerykański stan Texas złożył w sądzie w Austin cywilny pozew przeciwko dwóm mężczyznom, podejrzewanym o kierowanie firmami wysyłającymi miliony wiadomości spam. Pozew dotyczy niedozwolonej formuły listów elektronicznych, które wprowadzały ich odbiorców w błąd w interpretacji treści maila.

Odbiorcy otrzymywali listy zatytułowane nieadekwatnie do treści. Internauci byli w ten sposób podstępnie nakłaniani m. in. do przekazywania swoich danych osobowych. Podejrzewa się, że dane te były następnie odsprzedawane przez spamerów firmom marketingowym za kilkadziesiąt USD. Zdaniem wnioskodawców, działalność ta narusza nie tylko prawo federalne i stanowe, ale także praktyki handlowe obowiązujące w Teksasie.

Oskarżeni w sprawie, Ryan Samuel Pitylak (student uniwersytetu Texas) i kalifornijczyk Mark Stephen Trotter są domniemanymi właścicielami firm PayPerAction L.L.C., Leadplex L.L.C. i Leadplex Inc. Zdaniem przedstawicieli organizacji SpamHaus, zajmującej się śledzeniem aktywności internetowych spamerów, spółki te należą do ścisłej światowej czołówki firm rozsyłających tego typu emaile.

Oskarżonym grożą poważne konsekwencje - konieczność zapłaty wielomilionowych odszkodowań. O podobnych pozwach wobec spamerskich firm pisaliśmy m. in. w artykule "Miliard USD kary dla spamerów".

W Ameryce problem spamerów wydaje się szczególnie istotny. Z ostatnich badań firmy Sophos wynika, że Stany Zjednoczone przewodzą na liście państw generujących największą ilość spamu (więcej informacji na ten temat w tekście "Amerykanie królami spamu?").