Domena .post dla pocztowców

W połowie przyszłego roku firmy świadczące usługi pocztowe będą mogły zarejestrować swą nazwę w domenie najwyższego rzędu ".post".

Organizacja odpowiedzialna za przyznawanie domen internetowych - ICANN oraz Powszechny Związek Pocztowy - Universal Postal Union (UPU) podpisały w Genewie umowę na mocy której już w przyszłym roku firmy świadczące usługi pocztowe będą mogły otrzymać nazwę w domenie najwyższego rzedu (TLD - Top Level Domain) - .post .

Obecność w internecie pod domeną .post ma być utożsamiana z wysoką jakością i rzetelnością usług pocztowych, dlatego weryfikacją firm zainteresowanych posiadaniem takiej nazwy zajmie się stowarzyszenie ustalające standardy świadczenia usług pocztowych - UPU. Takie działania mają również zapobiec sytuacji, w której inne firmy mogłyby uzyskać adres w domenie .post.

Stworzenie domeny TLD .post przyczynić ma się do zacieśnienia międzynarodowej współpracy pomiędzy urzędami pocztowymi na całym świecie i przede wszystkim wzbogacić ofertę tradycyjnych usług o działania w środowisku internetowym oraz pomóc zaistnieć pocztowcom w branży e-commerce. Podkreśla się, że organizacja ICANN po raz pierwszy podpisała porozumienie z organizacją skupiającą wiele firm i reprezentującą ich międzynarodowe interesy. Nazwy w domenie .post dostępne mają być w połowie 2010 r.

Decyzja o stworzeniu domeny TLD .post to kolejna w ostatnim czasie znacząca zmiana na międzynarodowym rynku domainingu. Kilka dni temu rozpoczęto rejestrację nazw w domenie .eu zawierających znaki diakrytyczne (tzw nazwy IDN). W 60 minut od momentu otwarcia zarejestrowano 38 tys. nazw, a Polska uplasowała się w tym wyścigu na piatym miejscu.

Źródła:http://www.icann.org , http://www.upu.int