Domena Tolkiena odzyskana

We wtorek zakończył się proces o prawa do domeny jrrtolkien.com. Orzeczeniem WIPO, kanadyjski operator Alberta Hot Rods, który zawłaszczył tę nazwę, będzie musiał ją zwrócić – podała agencja Reuters.

Firma Alberta Hot Rods przejęła domenę jrrtolkien.com i wykorzystała do tego, by z niej przekierowywać na adres własnego serwisu poświęconego życiu gwiazd estrady – Celebrity1000.com. Sprawa trafiła do World Intellectual Property Organization (WIPO), organizacji zajmującej się obroną własności intelektualnej.

Sprawa zakończyła się we wtorek. WIPO zdecydowało, że kanadyjski operator nie miał prawa w ten sposób wykorzystywać domeny. Tym samym w przeciągu 10 dni firma musi zwrócić adres osobom reprezentującym majątek rodziny Tolkiena.

Dodajmy, że był to kolejny proces, który przegrała firma Alberta Hot Rods. Wcześniej odebrano jej możliwość wykorzystywania adresu Pameli Anderson oraz Pierce’a Brosnana.

Przypomnijmy, że w Polsce widmo cybersquattingu pojawiło się ponownie w momencie, kiedy umożliwiono dokonywanie zakupów domen z polskimi znakami diakrytycznymi. Więcej na ten temat:http://www.internetstandard.com.pl/news/60432.html

O tym, w jaki sposób domagać można swoich praw do domeny, wyjaśniał dla Internet Standard Artur Piechocki z NASK: http://www.internetstandard.com.pl/pytanie/pytanie.asp?id=52