Dokumentacja prezydenckiego helikoptera w sieci P2P

Amerykańska firma Tiversa, monitorująca sieci p2p odkryła, iż istotne elementy dokumentacji helikoptera Marine One - z którego korzysta Barack Obama - trafiły przez internet do Iranu.

"Znaleźliśmy plik zawierający schematy i opisy awioniki dotyczące śmigłowca prezydenta, Marine One" - oświadczył Bob Boback, szef spółki Tiversa specjalizującej się w technologiach p2p. Tiversa namierzyła drogę, jaką przebył plik, od miejsca znalezienia (Teheran, Iran) do źródła.

"Okazuje się, że winowajcą jest jeden z podwykonawców realizujących zlecenia dla amerykańskiego rządu. Na jednym z komputerów w jego biurze zainstalowano program do współdzielenia plików, a schematy przypadkowo znalazły się w udostępnionym katalogu" - mówi Boback. Dodał także, że sprawca (pracownik tej firmy) prawdopodobnie nie zdawał sobie sprawy z istniejącego ryzyka.

Iran nie jest jedynym krajem, który zdobywa tego typu informacje, intensywnie przeszukując sieci p2p. "Notujemy też wejścia z Pakistanu, Jemenu, Kataru i Chin. Te państwa aktywnie szukają informacji w sieciach P2P, ponieważ jest to znakomite źródło materiałów wywiadowczych".

Czytaj także:

- Prezydent dostanie superbezpieczny telefon