Dodaj oczko i będzie Fotka.pl

Nie od dziś wiadomo, że warto korzystać z dobrych rozwiązań, ale twórcy Myphoto.ie chyba się zagalopowali. Irlandzki serwis społecznościowy do złudzenia wręcz przypomina dobrze znaną na naszym rynku stronę Fotka.pl.

Oba serwisy wyglądają prawie identycznie, dlatego opisanie podobieństw pomiędzy nimi nie ma większego sensu (patrz zrzuty). Wydaje się, że łatwiej jest opisywać różnice, których jest niewiele. Zacznijmy od strony głównej. Po pierwsze na serwisie Myphoto.ie brakuje reklam (co może wskazywać na krótki staż serwisu w sieci). Na Myphoto.ie brakuje także menu, z którego na Fotce.pl przenieść się można do sekcji "radio", "telewizja" czy "gry. Ta różnica wynika z faktu, że na Myphoto.ie tych funkcjonalności zwyczajnie nie ma.

Trochę mniej świeże gwiazdy

Kolejną różnicą jest to, że na stronie głównej Myphoto.ie wyświetlany jest ranking "Fresh Stars" (czyli nowi użytkownicy). Nie zapominajmy jednak, że dokładnie tak sama sekcja wyświetlała się niegdyś na Fotka.pl w tym samym miejscu (i nazywała się "najnowsze Gwiazdy").

Strona główna Fotka.pl
Strona główna Myphoto.ie

Profile prezentowane na stronie głównej Myphoto.ie wyglądają podobnie, jak na fotce, z pewnymi różnicami. Na pierwszym serwie zdjęcia podzielone są na dwie kategorie ze względu na płeć. Natomiast na Fotce podziału nie ma, zdjęć jest mniej i są odrobinę mniejsze, a to ze względu na umieszczoną zaraz pod nimi reklamę banerową. Co ciekawe, zdjęcia osób na Myphoto.ie wyglądają na trochę wyidealizowane (jakby ktoś je wybrał).

Nie zapomnijmy także o wyeksponowanym na Myphoto.ie okienku logowania. Tak z grubsza przedstawiają się różnice pomiędzy stronami głównymi Fotka.pl i Myphoto.ie.

Trochę bardziej niewdzięczna rola czeka osobę, która będzie starała się znaleźć różnice w wyglądzie profili na stronach (zdjęcia podajemy poniżej).

Fotka nie przymknie oczu

Jak dowiedzieliśmy się od Rafała Agnieszczaka, przeznaczony dla irlandzkiej społeczności serwis Myphoto.ie, stworzony został przez polską firmę, eStorm Internet Technologies. Mieszcząca się w Aleksandrowie Łódzkim spółka zajmuje się m.in. tworzeniem stron WWW. - Na taką kopię nie możemy już przymknąć oczu. Obecnie zamierzam skonsultować się z prawnikiem i na tej podstawie zadecydujemy co dalej robić - mówi R. Agnieszczak. Prezes Fotki nie wyklucza pozwu sądowego.

Skontaktowaliśmy się z właścicielem firmy eStorm Internet Technologies, Dariuszem Grabowskim, który zapewnił nas, że strona Myphoto.ie już wkrótce powinna zniknąć z sieci. Co ciekawe, strona nie będzie zdjęta decyzją eStorm - Strona ma zniknąć, bo tak zadecydował irlandzki klient - właściciel Myphoto.ie. Dla nas strona również była podobna, ale dostaliśmy od właściciela zrzuty grafiki i na ich podstawie stworzyliśmy projekt - mówi D. Grabski.

Jak się okazuje, właścicielem kierowanej do Irlandczyków strony jest osoba prywatna. Również Polak.

Do porównania wygląd profilu na Fotka.pl i Myphoto.ie:

Dodaj oczko i będzie Fotka.pl

Fotka.pl (wygląd profilu)

Dodaj oczko i będzie Fotka.pl

Myphoto.ie (wygląd profilu)