Dobrzypolitycy.pl: oceń tych najgorszych

"Odsiewamy diamenty z popiołu" brzmi hasło promujące społecznościowy portal Dobrzypolitycy.pl, gdzie skomentować można i wystawić oceny ludziom sprawującym władze w naszym kraju.

Serwishttp://Dobrzypolitycy.pl ma być narzędziem dającym przewagę wyborcom nad politykami. Każdy internauta może wystawić ocenę i komentarz politykom zasiadającym w polskim parlamencie, a także europosłom, członkom kancelarii prezydenta i rządu oraz osobom spoza parlamentu wpływających na kształ polskiego życia politycznego, w tym i urzędników. I sądząc o częstym przeładowaniu serwera - serwis cieszy się sporym wzięciem wśród zainteresowanych polityką internautów.

Nasz portal to typowy polski kociołek, w którym smaczne miesza się z niesmacznym, a pożywne z niestrawnym. Tacy właśnie są polscy politycy: mądrzy i głupi, szlachetni i podli, pracowici i gnuśni. To od tych ludzi zależy jakość naszego życia i naszej wolności... - uważa Zbigniew Górniak, redaktor prowadzący serwis.

Istnieje możliwość oceniania wybranego/wyszukanego (poprzez podanie nazwiska i imienia) polityka w 6-stopniowej skali (skandaliczny - mierny - przeciętny - dobry - wzorowy - wybitny) oraz dodanie komentarza ("róży lub rózgi"). Można głosować na dowolną liczbę polityków, ale na każdego z nich tylko raz w ciągu doby. Jeśli danego polityka nie ma w bazie istnieje możliwość dodania go do konkretnej kategorii. Najlepiej lub najgorzej ocenieni politycy tworzą rankingi: Top 10 - najlepsi w pierwszej lidze (liderem jest tu Kazimierz Marian Moskal) oraz Dno 10 - najgorsi w pierwszej lidze (na czele z Januszem Maksymiukiem).

Celem serwisu jest zaoferowanie Polakom możliwości oceny 49 tysięcy osób, które nami rządzą. Tyle jest w Polsce ludzi władzy - od prezydenta RP po wójta, od posłów po radnych gminy. Ta ocena nie powinna być od wielkiego wyborczego dzwonu - raz na 4 lata i za pomocą karty wyborczej, lecz codzienna - kliknięcie myszą na rzecz demokracji - mówi redaktor prowadzący serwis.

Dobrzypolitycy.pl: oceń tych najgorszych

Dobrzypolitycy.pl

Użytkownicy serwisu nie przebierają w słowach komentując działalność polityków. Nic dziwnego, że już na stronie głównej twórcy projektu (spółka Nowe Światy) zamieścili iinformację, że serwis dobrzypolitycy.pl nie bierze odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy.

Czy prowadzona jest moderacja wypowiedzi internautów? Owszem, mamy filtr na przekleństwa, będziemy reagować na skrajności, na rasizm, na wyśmiewanie wiary, na wyśmiewanie kalectwa i na zbyt daleko idące oskarżenia prywatne, ale... bez przesady - deklaruje Zbigniew Górniak. Po pierwsze, osoby publiczne muszą się liczyć z surowszą oceną, po drugie muszą wiedziec, co o nich sądzi lud, po trzecie - portal nie może brać całkowitej odpowiedzialnosci za kształt dyskusji na forum. To tak jakby karać zażądcę Hyde Parku za to, że ktoś powiedział coś za mocno.

Mamy nadzieję, że nasz portal dość szybko stanie się lustrem, w którym Polska przeglądnie się lepiej niż w niezliczonych badaniach opinii publicznej - mówi Zbigniew Górniak nie kryjąc jednak, iż model biznesowy portalu to proste zarabianie na reklamach.